LAJMI I FUNDIT:

KB Bashkimi

Info

Bashkimi është klubi më i vjetër në Kosovë i themeluar në vitin 1945. Skuadra është nga qytetit i Prizrenit.

Reklama
Trepça shënon fitore bindëse ndaj Bashkimit, kalon në gjysmëfinale të Play-off-it

Trepça shënon fitore bindëse ndaj Bashkimit, kalon në gjysmëfinale të Play-off-it

Basketboll
Trepça bën hap drejt gjysmëfinales, fiton ndaj Bashkimit

Trepça bën hap drejt gjysmëfinales, fiton ndaj Bashkimit

Super Liga
Në fundjavë zhvillohet xhiro e fundit në garat e rregullta në Superligë

Në fundjavë zhvillohet xhiro e fundit në garat e rregullta në Superligë

Super Liga
Sigal Prishtina pa vështirësi ndaj Bashkimit

Sigal Prishtina pa vështirësi ndaj Bashkimit

Super Liga
Superliga vazhdon me xhiron e 27-të, nxehtë në Gjakovë e Suharekë

Superliga vazhdon me xhiron e 27-të, nxehtë në Gjakovë e Suharekë

Super Liga
Orari i xhiros së 25-të në Superligë, derbi në kryeqytet

Orari i xhiros së 25-të në Superligë, derbi në kryeqytet

Super Liga
Daniel Lekndreaj i Bashkimit, MVP i javës

Daniel Lekndreaj i Bashkimit, MVP i javës

Super Liga
Bashkimi triumfon në derbin e qytetit ndaj Prizrenit

Bashkimi triumfon në derbin e qytetit ndaj Prizrenit

Super Liga
Sfida interesante zhvillohen në xhiron e 24-të në Superligën e Kosovës në basketboll

Sfida interesante zhvillohen në xhiron e 24-të në Superligën e Kosovës në basketboll

Super Liga
Trepça vazhdon me fitore, triumfon ndaj Bashkimit

Trepça vazhdon me fitore, triumfon ndaj Bashkimit

Super Liga
Duele interesante në xhiron e 23-të të Superligës së Kosovës në basketboll

Duele interesante në xhiron e 23-të të Superligës së Kosovës në basketboll

Super Liga
Prishtina mposht Bashkimin, kalon në gjysmëfinale të Kupës së Kosovës

Prishtina mposht Bashkimin, kalon në gjysmëfinale të Kupës së Kosovës

Super Liga
Lekndreaj, MVP i xhiros së 22-të në Superligën e Kosovës në basketboll

Lekndreaj, MVP i xhiros së 22-të në Superligën e Kosovës në basketboll

Super Liga
Bashkimi merr fitore të rëndësishme ndaj Vëllaznimit

Bashkimi merr fitore të rëndësishme ndaj Vëllaznimit

Super Liga
Xhiro e 22-të në Superligë, derbi mes Pejës dhe Prishtinës

Xhiro e 22-të në Superligë, derbi mes Pejës dhe Prishtinës

Superliga
Ylli i kthehet fitores, triumfon ndaj Bashkimit

Ylli i kthehet fitores, triumfon ndaj Bashkimit

Super Liga
Duele interesante në xhiron e 21-të në Superligën e Kosovës në basketboll

Duele interesante në xhiron e 21-të në Superligën e Kosovës në basketboll

Super Liga
Bashkimi merr fitore ndaj Pejës

Bashkimi merr fitore ndaj Pejës

Super Liga
Trepça – Ylli, kryendeshja e xhiros së 20-të në Superligë

Trepça – Ylli, kryendeshja e xhiros së 20-të në Superligë

Super Liga
Prishtina në formë të lartë, mund edhe Bashkimin

Prishtina në formë të lartë, mund edhe Bashkimin

Super Liga
Peja pret Trepçën, java e 19-të me super ndeshje në elitën e basketbollit kosovar

Peja pret Trepçën, java e 19-të me super ndeshje në elitën e basketbollit kosovar

Super Liga
Super përballje në xhiron e 18-të, Trepça pret Prishtinën në ‘Minatori’

Super përballje në xhiron e 18-të, Trepça pret Prishtinën në ‘Minatori’

Super Liga
Bashkimi fiton derbin prizrenas ndaj Pontes

Bashkimi fiton derbin prizrenas ndaj Pontes

Super Liga
Ngjarjet e vitit 2022 në basketbolin kosovar

Ngjarjet e vitit 2022 në basketbolin kosovar

Super Liga

Klubi prizrenas ka fituar vetëm një Kupë të Kosovës pas luftës.

Momentalisht është skuadër që garon në Superligën e Kosovës dhe në Ballkan Ligë duke u bërë skuadra e tretë nga Kosova që luanë në këtë garë.Bashkimi ka ndërruar disa herë sponsorët duke e ndryshuar edhe emrin. Dikur quhej Big Brother Bashkimi, pastaj edhe Sigkos Bashkimi.

Tifozët

Ndeshjet si vendas prizrenasit i zhvillojnë në palestrën ‘Sezai Surroi’ që ka një kapacitet prej 2.500 shikues.

Ata kanë tifozë të zjarrtë që quhen Arpagjik’t.

GJIKT

Lojtarët

Lojtarët më të mirë që kanë milituar në këtë klub janë Valentin Spaqi, Artan Kurti, Petrit Skenderi, Davor Pejcinovic, Johny Philips, Lee Benson, Schin Kerr, Vedran Bosnic, Billy Armstrong, Bledar Gjeqaj, William Njoku etj.

Titujt

Fitues i Kupës: 2000-2001