Një luftëtar i UFC-së festoi triumfin e tij të fundit duke i dërguar një mesazh mbështetjeje një kryekomandanti çeçen që ka lidhje të ngushta me Vladimir Putin.

Khamzat Chimaev vazhdoi serinë e tij të pamposhtur në MMA, pasi ai mposhti Gilbert Burns në Jacksonville. Ishte një betejë e ngushtë mes dy luftëtarëve në tetëkëndësh, por Chimaev siguroi një fitore të ngushtë 29-28 në vlerësimin e gjyqtarëve.

Por, së shpejti ai u bë tituj për arsye më të liga, pasi përdori fjalimin e tij pas luftës për t’i dërguar një mesazh Ramzan Kadyrov. Çeçeni është një luftëtar kryesor në MMA ruse dhe një mik i ngushtë i Putinit. Ai gjithashtu është sanksionuar në disa raste nga qeveria amerikane dhe është një mbështetës kryesor i pushtimit të Ukrainës.

Reklama
Khamzat Chimaev ka marrëdhënie tejet të afërta me aleatin e Vladimir Putin, Ramzan Kadyrov Khamzat Chimaev ka marrëdhënie tejet të afërta me aleatin e Vladimir Putin, Ramzan Kadyrov
Reklama

Teksa mori mikrofonin pas fitores së tij, Chimaev kishte një mesazh për Kadyrov në rusisht. Përkthyer nga Vayfond, Shoqata Çeçene për të Drejtat e Njeriut, luftëtari dyshohet se ka folur pozitivisht për shokun e Putinit.

“Vëlla, e di që je në shtëpi duke më parë tani”, mësohet të ketë thënë ai. “Thashë se do ta mbaroj shpejt sot. Allahu qoftë i kënaqur me ty, vëlla, Zoti të bekoftë. E di që po më shikon. Allahu qoftë i kënaqur me të gjithë çeçenët. Zoti të bekoftë!”.

Kadyrov u sanksionua për herë të parë nga qeveria amerikane në vitin 2017 për shkelje të dyshuara të të drejtave të njeriut, kur ai u emërua si aleat i ngushtë i Putinit. Në atë kohë, autoritetet amerikane thanë se ai po mbikëqyrte “një administratë të përfshirë në zhdukje dhe vrasje jashtëgjyqësore” dhe ia ndaluan hyrjen në SHBA.

Reklama
Khamzat Chimaev fiton me shumë vështirësi luftën e përgjakshme ndaj Burns në UFC 273, por nuk është gati për Kamaru Usman Khamzat Chimaev fiton me shumë vështirësi luftën e përgjakshme ndaj Burns në UFC 273, por nuk është gati për Kamaru Usman
Reklama

Sanksione të tjera u vendosën në dhjetor 2020, kur ish-sekretari amerikan i shtetit, Mike Pompeo tha: “Departamenti ka informacion të gjerë dhe të besueshëm se Kadyrov është përgjegjës për shkelje të shumta të rënda të të drejtave të njeriut që datojnë më shumë se një dekadë, duke përfshirë torturën dhe vrasjet pa gjyq”.

Chimaev kaloi disa nga vitet e tij të formimit në Çeçeni, dhe ai e vlerëson rajonin me frymëzimin e interesit të tij për artet marciale. Më vonë ai u transferua në Suedi me nënën e tij, ku i përmirësoi aftësitë e tij dhe u vendos si mundës përpara se të kalonte në MMA. /Telegrafi/