Marrëdhënia e Khamzat Chimaev me liderin kontrovers Ramzan Kadyrov ka dalë në pah para luftës së tij në UFC 273.

Në kategorinë e lehtë, Chimaev është vendosur për testin më të madh të karrierës së tij në UFC sonte, pasi ai do të përballet me ish sfiduesin e titullit, Gilbert Burns. ‘Borz’ mund të futet në garë për titull me një fitore kundër Burns, pavarësisht se ishte vetëm katër luftime larg.

Ashtu si disa luftëtarë të tjerë rusë në UFC, Chimaev ka një marrëdhënie të mirë me Kadyrov, i cili ka qenë lider i Çeçenisë që nga viti 2007 dhe është aleat i presidentit rus Vladimir Putin. Kadyrov është etiketuar si një despot që sundon Çeçeninë, duke përfshirë kufizimin e jetës së grave dhe udhëheqjen e spastrimeve kundër homoseksualëve në Republikë.

Reklama
Reklama

Khamzat Chimaev me liderin e Çeçenisë Ramzan Kadyrov

Ndikimi i Kadyrov në MMA, veçanërisht në UFC, është i pamohueshëm. 45-vjeçari themeloi klubin luftarak Akhmat MMA, një palestër në të cilën stërviten luftëtari aktual i UFC, Maxim Grishin dhe boksieri kampioni botëror Artur Beterbiev.

Ish-kampionët e UFC-së Chris Weidman, Fabricio Werdum dhe Frank Mir u pritën të gjithë nga Kadyrov në një ngjarje të Akhmat FC në vitin 2015. Chimaev ishte luftëtari i fundit që iu dhurua një makinë luksoze nga Kadyrov pasi iu dha një Mercedes në janar të vitit të kaluar.

Karriera luftarake e Chimaev ishte pothuajse e përfunduar në vitin 2020 pas vetëm dy luftimeve në UFC. ‘Borz’ theu rekordet promovuese për fitoret më të shpejta të njëpasnjëshme dhe serinë më të shpejtë të fitoreve në tre ndeshje në historinë moderne, por pas një beteje të gjatë me COVID-19 ai njoftoi se kishte “mbaruar” me luftimet.

Reklama
Khamzat Chimaev tashmë e di emrin e kundërshtarit të radhës, pak ditë nga fitorja në UFC 267 Khamzat Chimaev tashmë e di emrin e kundërshtarit të radhës, pak ditë nga fitorja në UFC 267
Reklama

Kadyrov në dukje i bëri presion Chimaevit të dilte në pension dhe muajin pasardhës ai u tërhoq nga vendimi i tij, duke deklaruar se ishte “i shëndetshëm dhe i uritur” për t’u kthyer në kafaz.

Pasi Chimaev u kthye në Amerikë nga Suedia, Kadyrov dërgoi një aeroplan privat për ta marrë. Chimaev më pas u dërgua në Çeçeni, ku iu tha se mund të kishte kancer, por mjekët më vonë kuptuan se ishte ndërlikime nga COVID-19.

Mansur Sadulaev është themeluesi i organizatës çeçene të të drejtave të njeriut me bazë në Suedi, Vayfond. Sadulaev tha se luftëtarët që janë të afërt me Kadyrov e dinë mirë regjimin e tij totalitar dhe i japin liderit një zë për të ndarë propagandën e tij.

Reklama
Reklama

Chimaev ka postuar disa fotografi me Kadyrov në të kaluarën, por është përmbajtur nga përmendja e emrit të liderit çeçen në çdo postim të fundit në mediat sociale që kur Rusia pushtoi Ukrainën në shkurt. /Telegrafi/