LAJMI I FUNDIT:

Triumf sensacional i Arsenalit me rikthim ndaj Wolverhamptonit

Triumf sensacional i Arsenalit me rikthim ndaj Wolverhamptonit
(Foto: Twitter/Wolves)

Arsenali ka bërë një rikthim sensacional ndaj Wolverhampton Wanderers në Emirates Stadium (2-1) duke realizuar dy gola të vonshëm në ndeshjen e vlefshme për xhiron e 26-të në Ligën Premier, edhe pse gjatë pjesës më të madhe të takimit ishte në disavantazh.

Reklama

Mysafirët e futën topin në rrjetë që në minutën e gjashtë të takimit përmes Romain Saiss, mirëpo pas konsultimit të VAR-it, gjyqtari Martin Atkinson e anuloi për pozitë jashtë loje.

Porse në minutën e 10-të, Hee-Chan Hwang përfitoi nga një gabim i mbrojtjes vendase, e rrëmbeu topin para portierit dhe realizoi gol.

Gabriel Martinelli nuk e shfrytëzoi si duhet një top pasim të Alexandre Lacazette për të shënuar, ndërsa në fund të fraksionit të parë, Raul Jimenez goditi jashtë me kokë.

Hwang pati një mundësi tjetër në fillim të pjesës së dytë, derisa portieri Jose Sa ia mohoi golin Lacazettes në anën tjetër.

Shifrat u barazuan në minutën e 82-të. Eddie Nketiah tregoi vizionin e tij duke e gjetur në zonë Nicolas Pepes, goditja e të cilit ishte e saktë.

Ishte sërish angazhimi i Pepe, i cili asistoi në golin e dytë dhe të fitores që e shënoi Alexandre Lacazette në minutat shtesë (90’+5).

Falë këtij triumfi, Arsenali i është afruar me vetëm një pikë pozitës së katërt (që mbahet nga Manchester Unitedi) dhe ka dy ndeshje më pak të zhvilluara. Wolverhampton Wanderers (40 pikë) mbetet në vend të shtatë në renditje. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Liga Premier pranon gabimin trashanik në dëm të Liverpoolit kur iu anulua goli i rregullt

Liga Premier pranon gabimin trashanik në dëm të Liverpoolit kur iu anulua goli i rregullt

Premier League
Gjashtë ish-lojtarët e Bayern Munichut që nuk do të besoni se ende luajnë në vitin 2023

Gjashtë ish-lojtarët e Bayern Munichut që nuk do të besoni se ende luajnë në vitin 2023

Bundesliga
Çmenduri në Francë, portieri pret penalltinë në minutën e fundit dhe shënon në shtesë golin e barazimit

Çmenduri në Francë, portieri pret penalltinë në minutën e fundit dhe shënon në shtesë golin e barazimit

Ligat tjera
Zbulohet klubi që i bëri Mourinhos “ofertën më të çmendur në historinë e futbollit” – ai e refuzoi për të qëndruar te Roma

Zbulohet klubi që i bëri Mourinhos “ofertën më të çmendur në historinë e futbollit” – ai e refuzoi për të qëndruar te Roma

Ligat tjera
Jurgen Klopp: Nuk kam parë kurrë një ndeshje si kjo, vendime të çmendura

Jurgen Klopp: Nuk kam parë kurrë një ndeshje si kjo, vendime të çmendura

Premier League
Barcelona po akuzohet për ryshfet, Guardiola flet për këtë temë dhe zbulon se si i fitonin ndeshjet sa ishte trajneri i tyre

Barcelona po akuzohet për ryshfet, Guardiola flet për këtë temë dhe zbulon se si i fitonin ndeshjet sa ishte trajneri i tyre

La Liga
Kalo në kategori