Fustani i dasmës është veshja më e rëndësishme në jetën e secilës grua, pa marrë parasysh princeshat që do të jenë, mbretëreshat apo dukeshat, janë me miliona sy që presin për të parë shfaqjen e tyre.

Reklama

Frymëzuar nga martesa romantike e princit Harry dhe Meghan Markle, vendosëm të ktheheshim në retrospektivë, për të parë dasmat mbretërore më të mira që nga shekulli i kaluar e deri më sot.

Publikohen fotografitë zyrtare të dasmës mbretërore të realizuara brenda Kështjellës Wisdor Publikohen fotografitë zyrtare të dasmës mbretërore të realizuara brenda Kështjellës Wisdor

Bright Side solli këtë listë e cila na bëri të shikojmë prapa në dasmat mbretërore të shekujve të 20-të dhe 21-të.

Princesha Elizabeta (Mbretëresha Elizabeta II), 1947

Fustani i dasmës së Elizabetës u zbukurua me lule argjendi, të mbushura me 10.000 fara lulesh dhe kishte një bisht prej 15 këmbësh të gjatë. Gjëja kryesore është se ajo doli të jetë një fustan me fat. Më 20 nëntor 2017, Elizabeta II dhe Princi Phillip festuan përvjetorin e 70-të të martesës së tyre. Kjo martesë mbretërore është më e gjata në historinë e botës.

Reklama
Reklama

Hiri, Princesha e Monakos, 1956

Aktorja amerikane Grace Kelly kishte veshur një fustan të bërë nga Helen Rose, një projektuese kostumesh nga marka “MGM”, kur u martua me princin Rainier të Monakos. Pas dasmës, Grace u bë Princesha e Monakos dhe edhe sot fustani i saj i dasmës frymëzon shumë nuse.

Diana, Princesha e Uellsit, 1981

Veshja e dasmës së Princeshës Diana e bëri atë në histori si një nga nuset më të famshme të dasmës në botë. Kjo veshje u punua nga dizajnerët pak të njohur: David dhe Elizabeth Emanuel. Veshja ishte e mbuluar me dantella, shumë perla dhe kishte një bisht spektakolar prej 27 këmbësh.

Reklama

Princesha Rania (Mbretëresha Rania e Jordanisë), 1993

Në vitin 1993, Princi Abdullah, tani Mbreti Abdullah II i Jordanisë, u martua me një gruan e quajtur Rania. Sot Rania konsiderohet të jetë një nga mbretëroret më të bukura dhe me stil të kohës sonë. Për dasmën e saj, Rania preferoi një veshje të stilit evropian. Fustani i saj ishte magjepsës me qëndisje nga ari, tipike për stilin mbretëror të Jordanisë.

Reklama

Mbretëresha Letizia e Spanjës, 1998

Letizia Ortiz zgjodhi një fustan të bardhë me një bisht prej 15 këmbësh të gjatë për martesën e saj me princin e kurorës së Spanjës, Felipe. Këmba, dekolteja, dhe brezi i qafës ishin të qëndisura me dorë me pjesë të kreshtës së burrit të saj. Një bisht i gjatë dhe një kurorë familjare ishin dhuratë nga nëna e dhëndrit.

Reklama

Sarah, Princesha e Kurorës e Bruneit, 2004

Sarah Salleh u martua me princin Crown Haji Al-Muhtadee Billah në vitin 2004. Nusja ishte 17 vjeçe, dhëndri ishte 30. Sarah kishte të veshur një fustan blu me një model tradicional të qëndisur nga ari.

Camilla, dukesha e Cornwall, 2005

Për 35 vjet, Princi Charles dhe Camilla Parker Bowles prisnin të lidhnin fatin e tyre. Camilla u paraqit në altarin e martesës me një fustan në ngjyrën blu dhe ari me qëndisje nga material prej ari. Veshja e nuses u aksesua me një kapelë të mrekullueshme të pendës së artë.

Reklama

Princesha Crown Victoria e Suedisë, 2010

Reklama

Në ditën e saj të dasmës, Princesha Victoria vishte një fustan elegant pa ndonjë detaj të panevojshëm. Ajo gjithashtu mbante në kokë një kurorë- një nga simbolet kryesore të familjes mbretërore suedeze. Një buqetë e mrekullueshme e kaskadës së dasmës plotësoi pamjen mahnitëse të Victorias.

Catherine, dukesha e Kembrixhit, 2011

Në zgjedhjen e saj për një fustan të dasmës, Catherine ndoqi traditën e familjes mbretërore britanike që e ktheu atë shumë pas në kohë – vello dhe linjë klasike të veshjes. Fustani i saj ishte i zbukuruar me dantella me lule në formën e simboleve kryesore britanike – trëndafili dhe gjembat.

Reklama

Mbretëresha Jetsun Pema e Butanit, 2011

Jetsun është bashkëshortja e mbretit Jigme Khesar Namriel Wangchuck, mbreti i pestë i Butanit. Ata u martuan më 13 tetor 2011 dhe dasma u krye në përputhje me rregullat e ndërlikuara për një ceremoni budiste. Çifti shpesh quhet ‘Vullneti dhe Kati i Himalajeve’.

Reklama

Charlene, dukesha e Monakos, 2011

Charlene zgjodhi një fustan mëndafshi të fildishtë me lule të qëndisura nga Giorgio Armani për dasmën e saj. Për të krijuar një fustan të mrekullueshëm dasmash me një bisht 16 këmbë të gjatë, projektuesi kishte nevojë për pothuajse 265 organza të mëndafshta, 165 metër saten, 40,000 kristale Swarovski dhe 20,000 copëza nga perlat. Skica e buqetës së nuses u bë gjithashtu nga Armani dhe pati një kosto të lartë.

Reklama

Princesha Claire e Luksemburgut, 2013

Më 21 shtator 2013, Princi Felix i Luksemburgut u martua me një grua të zakonshme, Claire Lademacher. Nusja kishte të veshur një vello të punuar nga stilistja Elie Saab, e cila e punoi këtë fustan me dantella dhe një bisht të gjatë.

Reklama

Meghan Markle, 2018 (Foto: Getty Images)

Më 19 maj 2018, Princi Harry dhe nusja e tij, aktorja amerikane Meghan Markle, fituan titullin mbretërorë të Dukës dhe të Dukeshës së Sussexit. Meghan zgjodhi  të vishte një fustan të hollë të bardhë me mëngë prej 3/4 gjatësi për dasmën e saj. Pamja e saj u plotësua me një bisht prej 16 këmbësh të gjatë të zbukuruar me lule të qëndisura me dorë. Kreatore e veshjes është një dizajnerja britanike Clare Waight Keller, e cila punon në kuadër të markës së njohur “Givenchy”.

Reklama

Bonus: Veshja e dasmës së Melania Trumpit

Megjithëse Melania Trump nuk i përket ndonjë familjeje mbretërore dhe nuk ishte zonja e parë e një superfuqie botërore, në ditën e saj të dasmës në vitin 2005, veshja e saj e dasmës ishte me të vërtetë e mrekullueshme. Fustani i saj u krijua nga John Galliano, dizajner i njohur i shtëpisë franceze të modës “Christian Dior”. Veshja ishte bërë prej 330 metrash material sateni të bardhë të mbuluar me perla dhe kristale, me një bisht prej 16 këmbësh, dhe vela e saj ishte bërë prej tyli. /Telegrafi/

Reklama