LAJMI I FUNDIT:

Transferimet më të mira në secilin nga 15 sezonet e fundit në afatin kalimtar të janari në La Liga

Transferimet më të mira në secilin nga 15 sezonet e fundit në afatin kalimtar të janari në La Liga

Çdo drejtues klubi shpesh thotë se afati kalimtar i janarit është i vështirë për të kryejnë marrëveshje, por ka pasur disa histori suksesi ndër vite, sidomos në La Liga.

Reklama

Klubet shpesh nga rezultatet e dobëta në vjeshtë, por edhe lëndimet, futen në afatin kalimtar të janarit për tu përforcuar. Shpesh herë transferimet paguhen me shumë më të larta, se sa është vlera e lojtarit.

Ka pasur raste kur këto transferime të janarit kanë dështuar, ndërsa emri që vije në mendje i pari është ia  Philippe Coutinho, kur kaloi nga Liverpooli te Barcelona për 120 milionë euro.

Por ka edhe nënshkrime të mira, sikurse së fundmi që ndodhi ai i Alvaro Moratas nga Chelsea te Atletico Madrid.

Cila është nënshkrimi më i mirë i dimrit i bërë në La Liga Santander gjatë 15 viteve të fundit në secilin edicion?

Marca ka renditur 15 nënshkrimet më të mira në secilin afat kalimtar të dimrit ndër vite.

Edicioni 2005/06: Cicinho (Real Madrid)

Edicioni 2006/07: Marcelo (Real Madrid)

Edicioni 2007/08: Ever Banega (Valencia)

Edicioni 2008/09: Lassana Diarra (Real Madrid)

Edicioni 2009/10: Dani Osvaldo (Espanyol)

Edicioni 2010/11: Ivan Rakitic (Sevilla)

Edicioni 2011/12: Diego Costa (Rayo Vallecano)

Edicioni 2012/13: Nolito (Granada)

Edicioni 2013/14: Nordin Amrabat (Malaga)

Edicioni 2014/15: Fernando Torres (Atletico Madrid)

Edicioni 2015/16: Giuseppe Rossi (Levante)

Edicioni 2016/17: Clement Lenglet (Sevilla)

Edicioni 2017/18: Ingo Martinez (Bilbao)

Edicioni 2018/19: Alvaro Morata (Atletico Madrid)

/Telegrafi/ 

Në trend Sport

Më shumë
Godin u kërkon të gjithëve të mos nxitohen me formën e Felix te Barcelona

Godin u kërkon të gjithëve të mos nxitohen me formën e Felix te Barcelona

La Liga
Mund ta kishin nënshkruar për vetëm tre milionë euro më 2017, Liverpoolit tani i duhet të paguajë 200 milionë euro për pasuesin e Salah

Mund ta kishin nënshkruar për vetëm tre milionë euro më 2017, Liverpoolit tani i duhet të paguajë 200 milionë euro për pasuesin e Salah

Premier League
Sjellje antisociale, raport psikiatrik dhe shmangie e gjobave: Lehmann akuzohet tani se ka sulmuar me motor-sharrë garazhin e fqinjit

Sjellje antisociale, raport psikiatrik dhe shmangie e gjobave: Lehmann akuzohet tani se ka sulmuar me motor-sharrë garazhin e fqinjit

Ndërkombëtare
Al Nassr fiton trilerin e shtatë golave ndaj Al Ahli - Ronaldo nuk ndalet as këtë xhiro

Al Nassr fiton trilerin e shtatë golave ndaj Al Ahli - Ronaldo nuk ndalet as këtë xhiro

Ligat tjera
Ronaldo shënoi dy herë për Al Nassr, por humbi një rast të qind për qind me portën e zbrazët

Ronaldo shënoi dy herë për Al Nassr, por humbi një rast të qind për qind me portën e zbrazët

Ligat tjera
Ramos thyen dy rekordet e Raul Gonzalez në La Liga dhe Ligën e Kampionëve

Ramos thyen dy rekordet e Raul Gonzalez në La Liga dhe Ligën e Kampionëve

La Liga
Kalo në kategori