Afati kalimtar veror për klubet e futbollit është hapur me 1 korrik dhe menjëherë kanë filluar edhe zyrtarizmit e para.

Në top pesë ligat Serie A është një nga ligat më aktive, edhe pse jo në transferimet me shifra të mëdha, por gjithsesi me emra të mëdhenj.

Së fundmi Roma ka sjell në kryeqytet Paulo Dybalan, i cili iu bashkua ekipit të Jose Mourinhos si transferim i lirë nga Juventusi. Disa nga ardhjet: Zeki Celik (Lille, 7 milionë euro), Nemanja Matic (Man Utd, transfer i lirë dhe Mile Svilar (Benfica, transfer i lirë). Disa nga largimet: Paul Lopez (Marseille, 12 milionë euro), Cengiz Under (Marseille, 8.4 milionë), Rubin Olsen (Aston Villa, 3,5 milionë), Alessandro Florenzi (Milan, 2.7 milionë), Riccardo Ciervo (Sassuolo, 2 milionë), Henrikh Mkhitaryan (Inter, trasnsfer i lirë)

Reklama
Reklama

Zonja e Vjetër befasoi të gjithë duke transferuar befasisht Bremen nga Torino, mbrojtësi u transferua për 40 milionë euro. Disa nga ardhjet e tjera: Paul Pogba (Man Utd, transfer i lirë), Angel Di María (PSG, transfer i lirë). Disa nga largimet: Matthijs de Ligt (Bayern Munich, 67 milionë euro), Rolando Mandragora (Fiorentina, 8.2 milionë), Paulo Dybala (Roma, transfer i lirë).

Milani është treguar pak me i qetë në këtë fillim, një nga emrat që arriti ishte Divock Origi nga Liverpooli si transfer i lirë. Disa nga ardhjet tjera: Junior Messias (Crotone, 4.5 milionë euro), Alessandro Florenzi (Roma, 2.7 milionë). Disa nga largimet: Jens Petter Hauge (Eintracht Frankfurt, 10 milionë euro), Leo Duarte (Basaksehir, 2 milionë), Frank Tsadjout (Cremonese, 850 mijë euro), Franck Kessie (Barcelona, transfer i lirë),  Alessio Romagnoli (Lazio, transfer i lirë), Samu Castillejo (Valencia, transfer i lirë).

Reklama
Reklama

Te Interi më së shumti bëri bujë transferimi i Romelu Lukakut, i cili erdhi si huazim nga Chelsea. Disa nga ardhjet e tjera: Kristjan Asllani (Empoli, huazim), Raoul Bellanova (Cagliari, huazim), Andre Onana (Ajax, transfer i lirë), Henrikh Mkhitaryan (Roma, transfer i lirë). Disa nga largimet: Ivan Perisic (Tottenham, transfer i lirë), Arturo Vidal (Flamengo, transfer i lirë), Andrea Ranocchia (Monza, transfer i lirë), Stefano Sensi (Monza, transfer i lirë).

Se cilat e ka bërë deri më tani tregun më të mirë të transferimeve nga klubet e lartcekura, iu ftojmë të votoni në sondazhin të mëposhtëm. /Telegrafi/