Renditja e golashënuesve më të mirë kontinental është rikthyer me synimin për sezonin e nisur 2021/2022.

Reklama

Sezonin e kaluar, Robert Lewandowski ishte golashënuesi më i mirë në ligat kryesore falë 41 golave ​​të tij për Bayern Munich.

Në krye të tabelës aktualisht është sërish sulmuesi polak i Bavarezëve me 28 gola.

Tre lojtarë të Bayernit marrin kërcënime serioze - policia ka nisur hetimet Tre lojtarë të Bayernit marrin kërcënime serioze - policia ka nisur hetimet

Renditja e golashënuesve më të mirë evropianë:

1) Robert Lewandowski (33 vjeç / Bayern Munich / Poloni) – 28 gola në 24 ndeshje (2,081 minuta)

2) Darwin Nunez (22 vjeç / Benfica / Uruguay) – 20 gola në 20 ndeshje (1,460 minuta)

3) Patrik Schick (26 vjeç / Bayer Leverkusen / Republika Çeke) – 20 gola në 20 ndeshje (1,569 minuta)

Reklama

4) Dusan Vlahovic (22 vjeç / Fiorentina dhe Juventus de Torin / Serbi) – 20 gola në 25 ndeshje (2205 minuta)

Reklama

5) Michael Frey (27 vjeç / Royal Antwerp / Zvicër) – 20 gola në 28 ndeshje (2,095 minuta)

6) Deniz Undav (25 vjeç / Union Saint-Gilloise / Gjermani) – 20 gola në 28 ndeshje (2,450 minuta)

7) Ciro Immobile (32 vjeç / Lazio / Itali) – 19 gola në 22 ndeshje (1,906 minuta)

8) Karim Benzema (34 vjeç / Real Madrid / Francë) – 19 gola në 23 ndeshje (1,890 minuta)

9) Mohamed Salah (29 vjeç / Liverpool / Egjipt) – 19 gola në 24 ndeshje (2,085 minuta)

Reklama

10) Erling Haaland (21 vjeç / Borussia Dortmund / Norvegji) – 16 gola në 14 ndeshje (1,145 minuta). /Telegrafi/