Edicioni 2020/21 në Superligën e Ksoovës kishte mjaftë kthesa, duke mos u ditur deri në fund se kush do të shpallej kampion.

Reklama

Prishtina arriti që në xhiron e parafundit të merrte trofeun në duar, duke lënë mbrapa Dritën dhe Ballkanin.

Por, cilët nga lojtarët arritën të shkëlqenin me golat e tyre në elitën e futbollit kosovar.

Mirlind Daku ka qenë i pakonkurrencë në këtë sezon, pasi realizoi plotë 31 gola për skuadrën nga Theranda.

Pas tij, por me një diferencë të madhe u rendit anëtari i Arbërisë që realizoi në total 12 herë.

Një më pak e kishte lojtari maqedonas i Feroniokelit, Marko Simonovski, derisa në të tretin ishte Besnik Krasniqi i Prishtinës me dhjetë sosh.

Reklama

Në të pestin u renddit po ashtu një tjetër lojtar i kampionit, Otto John, që kishte po aq gola sa bashkëlojtari i tij.

Reklama

Me nga nëntë gola ishin Betim Haxhimusa i Dritës, Leotrim Kryeziu i Prishtinës, Arbnor Muja i Trepçës ’89, Gerhard Progni i Gjilanit, Ardit Tahiri i Besës dhe Arbër Hoxha i Ballkanit. /Telegrafi/

Foto: FlashScores/Prsc