LAJMI I FUNDIT:

Top 10 lojtarët e Serie A me më shumë kontribute në gola gjatë vitit 2022

Top 10 lojtarët e Serie A me më shumë kontribute në gola gjatë vitit 2022

Rafael Leao është lojtari i Serie A me më shumë kontribute në vitin 2022, i ndjekur nga Ciro Immobile dhe Victor Osimhen, ndërsa Sergej Milinkovic-Savic është mesfushori i vetëm qendror në top 10.

Leao e ndihmoi Milanin të gjente rrjetën 26 herë në Serie A këtë vit, duke marrë parasysh golat dhe asistimet.

Nuk është rastësi që ai u emërua lojtari më i mirë i Serie A për sezonin 2021/22, kur Milani fitoi Scudetton e tyre të parë në 11 vjet.


Leao pasohet nga ylli i Lazios, Immobile, ‘Capocannoniere’ i sezonit të kaluar në Itali. Italiani është gjithashtu golashënuesi më i mirë në Serie A këtë vit me 20 gola, dy më shumë se Osimhen dhe tre më shumë se ylli i Interit , Lautaro Martinez.

Milinkovic-Savic i Lazios është mesfushori i vetëm qendror në top 10 për kontributet më të mëdha të golave ​​në Serie A në vitin 2022, pasi ka lënë gjurmë në 21 gola për skuadrën e Maurizio Sarrit.

Gerard Deulofeu (Udinese) dhe Domenico Berardi (Sassuolo) kontribuuan me 19 gola secili, një më shumë se Tammy Abraham (Roma), Dusan Vlahovic (Fiorentina dhe Juventus) dhe Olivier Giroud (Milan). /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
ESPN zgjedh tre lojtarët më të mirë të shekullit – vendi i tretë i befason të gjithë

ESPN zgjedh tre lojtarët më të mirë të shekullit – vendi i tretë i befason të gjithë

Ndërkombëtare
Laporta dhe Deco insistojnë ta bindin lojtarin e padëshiruar të largohet nga Barcelona

Laporta dhe Deco insistojnë ta bindin lojtarin e padëshiruar të largohet nga Barcelona

La Liga
Chelsea pagoi 40 milionë euro për të, sot ai punon në një kantier ndërtimi dhe lufton me fyerjet nga tifozët

Chelsea pagoi 40 milionë euro për të, sot ai punon në një kantier ndërtimi dhe lufton me fyerjet nga tifozët

Premier League
Xabi Alonso e do me çdo kusht transferimin e yllit të Real Madridit këtë verë

Xabi Alonso e do me çdo kusht transferimin e yllit të Real Madridit këtë verë

Ndërkombëtare
Real Madridi deklaron një rekord financiar që asnjë klub në histori të futbollit nuk e ka arritur

Real Madridi deklaron një rekord financiar që asnjë klub në histori të futbollit nuk e ka arritur

La Liga
Williams te Barcelona? De Marcos paralajmëron sensacionin spanjoll

Williams te Barcelona? De Marcos paralajmëron sensacionin spanjoll

La Liga
Kalo në kategori