Sulmuesi i Atletico Madridit, Joao Felix dikur konsiderohej si perspektiva më e ndritur në futbollin evropian, por sot ai nuk hyn as në treshen e parë të listës së dëshirave të transferimeve të Erik ten Hag .

Trajneri i Manchester United është i prirur të forcojë opsionet e tij sulmuese, veçanërisht në dritën e zemërimit të Cristiano Ronaldos që hedh dyshime të mëtejshme nëse 37-vjeçari do të qëndrojë në klub pas janarit. Pesë herë fituesi i Topit të Artë është lodhur duke u parë si një tepricë ndaj kërkesave në sytë e holandezit.

Marrëdhënia e tyre ra në një nivel të ri javën e kaluar kur portugezi refuzoi të hynte në lojë gjatë fitores 2-0 në shtëpi ndaj Tottenhamit dhe në vend të kësaj zgjodhi të largohej nga stadiumi pa përfunduar ndeshja.

Reklama
Reklama

Nga ana tjetër, Ten Hag vendosi të dëbonte përkohësisht Ronaldon nga grupi i ekipit të parë, duke e detyruar atë të stërvitej i vetëm në barazimin 1-1 të së shtunës ndaj Chelseat – një lojë për të cilën sulmuesi nuk ishte në krah si pjesë e dënimit.

Bashkëkombësi i Ronaldos, Felix, u propozua si një opsion i mundshëm dhe ka të gjitha mundësitë që ish-fituesi i çmimit ‘Golden Boy’ për vitin 2019 do të ishte i etur për ndryshimin duke marrë parasysh vështirësitë e tij nën drejtimin e Diego Simeone në Atletico.

Megjithatë, Ten Hag thuhet se favorizon një sulmues më të etur për gola, tradicional në krahasim me një sulmues që mund të përdoret në një sërë rolesh të ndryshme, por ka më pak të tillë në tregun e transferimeve.

Reklama
Reklama

Tre figurat që përflitet se janë në fokusin e trajnerit të United janë Jonathan David i Lille, ylli i Bayer Leverkusen, Patrik Schick dhe ai i Lyonit, Moussa Dembele.

Ndërsa asnjë nga treshja e lartpërmendur nuk është ndoshta një opsion aq magjepsës sa Felix, nëse Ten Hag mendon se ata janë më të përshtatshëm taktikisht, atëherë United mund të korrë përfitimet. /Telegrafi/