Një super-kompjuter ka parashikuar tabelën përfundimtare të sezonit 2019/20 të Ligës Premier dhe ka siguruar disa befasi të mëdha.

Tashmë jemi vetëm 11 ndeshje nga fillimi i sezonit të ri, por Liga Premier ka filluar të marrë formë.

Mediumi i njohur TalkSPORT ka vendosur ta vë në funksion superkompjuterin e tyre dhe të llogarisë se si do të përfundojë ky sezon në Angli.

Të gjitha lajmet rreth Ligës Premier Të gjitha lajmet rreth Ligës Premier

Sipas tyre, Liverpooli do të fitojë titullin e parë të parë të Ligës Premier që nga formati i ri, duke fituar garën ndaj Manchester Cityt me gjashtë pikë më shumë.

Të dy rivalët e titullit përballen të dielën në Anfield dhe një fitore e Liverpoolit mund të shihte njerëzit e Jurgen Klopp të zgjasin epërsinë e tyre në nëntë pikë.

Katërshja e parë thuhet se do të kenë një anëtar të ri dhe ai është Leicester City në vendin e katërt, ndërsa para tyre gjendet Chelsea i treti.

Sezoni i mirë i Dhelprave do të bëjë që ata të kthehen në katërshe për herë të parë që nga fitimi i titullit.

Kjo do të thotë që Arsenali, Tottenham Hotspur dhe Manchester United janë gati të humbasin vendet e tyre në top katërshe.

Sezoni debutues i Graham Potter me Brighton do të shohë këtë klub të përfundojë në vendin e tretë tetë, që është një befasi e madhe dhe përfundimi i tyre më i lartë ndonjëherë në Ligën Premier.

West Ham dhe Bournemouth, sipas superkompjuterit pritet ta përfundojnë sezonin në 10 vendet e para.

Pjesa e poshtme përmban disa skuadra që mund të ndiejnë se janë trajtuar ashpër.

Sheffield Unitedi parashikohet të përfundojë në vendin e 11-të, Wolves në vendin e 12-të, Crsytal Palace në vendin e 13-të Everton në vendin e 14-të, Burnley i 15-ti, ndërsa Newcaslte në pozitën e 16-të.

Aston Villa thuhet se do të qëndrojë edhe një sezon në Ligën Premier, pasi do të përfundoj sezonin në vendin e 17-të.

Norwich parashikohet të zbresë në Championship nga pozita e 18-të, ndërsa dy klubet tjera që do të bien nga kategoria do të jenë Southampton dhe Watford.

Më poshtë keni tabelën përfundimtare sipas superkompjuterit:

1.Liverpool

2.Manchester City

3.Chelsea

4.Leicester City

5.Arsenal

6.Tottenham Hotspur

7.Manchester United

8.Brighton & Hove Albion

9.West Ham United

10.Bournemouth

11.Sheffield United

12.Wolverhampton Wanderers

13.Crystal Palace

14.Everton

15.Burnley

16.Newcastle United

17.Aston Villa

18.Norwich City

19.Southampton

20.Watford

/Telegrafi/