Sipas një parashikimi të një superkopjuteri për renditjen përfundimtare të Ligës Premier, Liverpooli do të fitojë kampionatin përsëri këtë sezon, ndërsa dëshpërojnë renditjen e Manchester Cityt, Tottenhamit dhe Arsenalit.

Jemi vetëm 14 ndeshje të luajtura deri tani këtë sezon në Ligën Premier, por tashmë duket se gara do të jetë më e afërt sesa vitin e kaluar, kur skuadra e Jurgen Klopp iku 18 pikë nga ndjekësit e Cityt.

Deri më tani këtë afat epërsia e tyre ndaj vendit të dytë Leicester City është vetëm katër pikë, dhe mund të jetë më pak nëse Manchester United mund të fitojë ndeshjen e tyre ndaj kampionëve.

Krishtlindjet mund të përcaktojnë fituesin e Ligës Premier – orari i ngjeshur për muajin dhjetor Krishtlindjet mund të përcaktojnë fituesin e Ligës Premier – orari i ngjeshur për muajin dhjetor

Sidoqoftë edhe me garën për titull që ka të ngjarë të jetë më e ngushtë këtë sezon, Reds përsëri do të fitojnë kampionatin.

Kjo është sipas mediumit The Sun, i cili me anë të një superkompjuteri ka parashikuar tabelën përfundimtare të ligës për këtë sezon.

Liverpool, Leicester, United dhe Chelsea sigurisht që do të jenë të lumtur me pozicionet e tyre, pasi do të sigurojnë nga një vend që i dërgon në Ligën e Kampionëve.

Renditja aktuale dhe përfundimtare sipas The Sun

Southampton dhe Everton padyshim që do të jenë shumë të kënaqur me përfundimet e tyre në vendin e pestë dhe të gjashtë, por disa skuadra në krye nuk do të jenë aspak të lumtur.

Spurs i Jose Mourinho, duke qenë pretendentë për titull vetëm disa javë më parë, është në vendin e shtatë dhe City i Pep Guardiola është edhe më larg nga rivalët e tyre në të tetin.

Guardiola: Tottenhami është pretendenti më i madh për titullin e Ligës Premier Guardiola: Tottenhami është pretendenti më i madh për titullin e Ligës Premier

Në fund, Mikel Arteta do të jetë shumë i lumtur kur zbulon se skuadra e tij nuk do të zbresë nga kategoria, por le të jemi të sinqertë, një përfundim në vendin e 16-të nuk është ai që duan Topçinjtë.

Interesante është që superkompjuteri mendon se Fulham do të arrijë t’i shpëtojë rënies dhe se Sheffield United do të zbresë në Championship, ndërsa së bashku me ta do të zbresin edhe WBA dhe Burnley. /Telegrafi/