Ish-sulmuesi i Kombëtares së Italisë dhe shumë klubeve të njohura italiane, Giampaolo Pazzini, ka njoftuar tërheqjen e tij nga futbolli.

36-vjeçari luajti për Atalanta, Fiorentina, Sampdoria, Inter, Milan, Verona dhe Levante dhe ishte lojtari i parë ndonjëherë që shënoi në stadiumin e ri Wembley me ekipin U21 të Italisë në 2007.

Megjithatë, pas një karriere të bujshme dhe shumë golave të shënuara, Pazzini njoftoi pensionimin e tij me anë të një postimi në Instagram.

“Përshëndetje futboll. Kanë kaluar mbi 30 vjet që kur jemi njohur… Unë kam qenë fëmijë kur mbajta një top në duar dhe që atëherë ju jeni bërë për mua si një mik i pandashëm”.

“Unë isha thjesht një fëmijë tjetër, me një jetë para meje dhe një mijë ëndrra në sirtar, duke shpresuar që një ditë të bëhesha futbollist i Serie A”.

“Kam parë kampionët e mëdhenj në TV dhe me ta kam ëndërruar fanellën blu të ekipit kombëtar, magjinë e stadiumeve të plota dhe Ligën e Kampionëve; por kurrë nuk kam menduar se një ditë e gjithë kjo do të bëhet realitet dhe se falë jush unë mund të jetojë kaq shumë emocione”.

“Ai fëmijë gradualisht u rrit dhe falë teje ai realizoi të gjitha ëndrrat e tij, një nga një. Ju e dini se çfarë them: Ishte e gjitha edhe më e bukur nga sa e imagjinoja!. Por, tani ne kemi ardhur për të bërë llogarinë tonë dhe kjo është koha për të lënë të pushoni, unë mendoj se është e drejtë”.

View this post on Instagram

A post shared by Giampaolo Pazzini (@pazzini)

“Unë mund të kisha vazhduar të jetoja pak më shumë ato ndjenja dhe emocione që vetëm ti mund të më japësh. Ndoshta po. Fëmija brenda meje do të donte të vazhdonte ta bënte këtë, por burrëria më thotë se ka ardhur koha të them lamtumirë gjithashtu sepse tashmë e di që do të më marrë malli për të gjitha këto edhe në 20, 30, 40 vjet, kështu që: Faleminderit për gjithçka!”

“Ishte një udhëtim i çmendur”, ka shkruar Pazzini në letrën e tij emocionuese të pensionimit nga futbolli. /Telegrafi/