Manchester City ka fituar në udhëtim te Stoke City me rezultat 0-2 në ndeshjen e fundit të javës së 30-të të Ligës Premier.

Qytetarët kanë vazhduar dominimin në kampionatin anglez edhe pas javës së 30-të, ku e kanë vetëm një humbje.

Golat në këtë takim për skuadrën e Pep Guardiolas u shënuan të dyja nga mesfushori spanjoll, David Silva (10′, 50′).

Man City sigurt drejt titullit në Ligën Premier, fiton në udhëtim te Stoke City Man City sigurt drejt titullit në Ligën Premier, fiton në udhëtim te Stoke City

Lojtari më i vlerësuar i kësaj ndeshje ishte pikërisht spanjolli Silva, i cili u vlerësua me notë 9.1.

 Silva udhëhoqi Cityn drejt fitores së radhës (Getty Images) 

Në anën tjetër, nota më e ulët e ndeshjes shkoi për dyshen, Kurt Zouma dhe Jese Rodriguez, të cilët u notuan me 5.9.

Në këtë ndeshje për 90 minuta luajti edhe Xherdan Shaqiri, i cili ishte ndër më të vlerësuarit te vendasit me notë 6.8. /Telegrafi/   

Stoke City:

Vetëm Bauer ishte më i vlerësuari te Stoke City

Man City: 

Te City u vlerësuan lartë edhe Sterling dhe de Bruyne