Real Madrid është mësuar të jetojë nëpër ndeshje të ngushta këtë sezon, por në dy ndeshjet e fundit ata dhanë një lehtësim duke fituar me një diferencë prej dy golash, dhe në ato dy ndeshje ka qenë Marco Asensio i cili ka luajtur me yje jashtë bankës rezervë.

25-vjeçari ka luajtur një total prej 27 minutash në dy ndeshjet e fundit, por ato kanë qenë 27 minuta të artë në krahasim me 1.889 minuta të mëparshëm në fushë.

Asensio shënoi dy gola në 27 minuta lojë, që është po aq sa kishte prodhuar për të gjithë këtë sezon para kësaj kohe.

Los Blancos kanë mbijetuar pothuajse vetëm me golat e Karim Benzemas këtë fushatë, me Casemiron ende golashënuesi i dytë më i mirë i klubit me gjashtë.

Dy golat e Asensios kanë bërë që ai të kalojë brenda një sezoni një formë të lartë se sa katër sezonet sezonet e tjera të kaluara, e cila është ende zhgënjyes, por është të paktën një hap në drejtimin e duhur.

Shumë pritej nga Asensio kur Cristiano Ronaldo u largua, dhe në një botë ideale nëse spanjolli do të kishte bërë atë që Florentino Perez kishte pritur që do të bënte, nuk do të kishte Eden Hazard në kryeqytetin spanjoll në këtë moment.

Sidoqoftë, një dëmtim serioz në gju ia kufizoi zhvillimin dhe ai tani po vuan nga të qenit pjesë e një sistemi sulmues të shkëputur në ekipin e Zinedine Zidanes, i cili duket sikur lëkundet plotësisht nëse Benzema nuk është atje.

Në 32 ndeshje këtë sezon, Asensio kishte shënuar dy gola dhe ka bërë dy asistime, të cilat nuk janë numrat që ju duhen nga një talent që pritet shumë.

Megjithatë, shpërthimi prej 27 minutash i Asensios në dy javët e fundit u ka dhënë shpresë mbështetësve se ata do të shohin edhe njëherë më të mirën e talentit. /Telegrafi/