Lokacioni: ArenA Boulevard 1, 1101 AX Amsterdam, Holandë
Kapaciteti: 55.500 (ndeshje futbolli)
Rekordi i pjesëmarrjes: 54.874 (Ajax 1–2 Real Madrid, 13 shkurt 2019)

Reklama

Johan Cruyff ArenA është stadiumi kryesor në kryeqytetin holandez, Amsterdam dhe është shtëpia e klubit të Ajaxit.

I ndërtuar nga viti 1993 deri në vitin 1996 për një shumë ekuivalente me 140 milionë euro, është stadiumi më i madh në Holandë. Deri në sezonin 2018/2019 është quajtur Amsterdam ArenA, kur edhe u emërtua sipas legjendës holandeze të futbollit, Johan Cruyff.

(Foto: Johan Cruyff Institute)

Ka një kapacitet prej 55.500 vendesh gjatë ndeshjeve të futbollit, ndërsa 68.000 njerëz mund të pozicionohen në tribuna në rast të koncerteve me skenën e vendosur në qendër të stadiumit. Ka statusin prej pesë yjesh të UEFA-s.

Reklama
Reklama

Është njëri nga stadiumet e shfrytëzuara gjatë ‘Euro 2000’, si dhe në këtë arenë është zhvilluar finalja e Ligës së Kampionëve në vitin 1998, si dhe finalja e Ligës së Evropës në vitin 2013.

Në kuadër të Kampionatit Evropian, ‘Euro 2020’, ‘Johan Cruyff ArenA’ do të jetë nikoqir i tri ndeshjeve grupore dhe një takimi të 1/8 së finales.

(Foto: International Security Journal)


Ndeshjet që do të zhvillohen në ‘Johan Cruijff ArenA’

E diel 13 qershor 2021 – Grupi C: Holanda vs Ukraina (21:00, me kohën lokale)
E enjte 17 qershor 2021 – Grupi C: Holanda vs Austria (21:00, me kohën lokale)
E hënë 21 qershor 2021 – Grupi C: Maqedonia e Veriut vs Holanda (18:00, me kohën lokale)
E shtunë 26 qershor 2021 – R16: 2A vs 2B (18:00, me kohën lokale)


(Foto: Johan Cruyff Institute)