LAJMI I FUNDIT:

Si e ndihmuan Juve dhe Paratici njëri-tjetrin, megjithëse ish-drejtori nuk ka aspak raporte të mira me bordin e Zonjës së Vjetër

Si e ndihmuan Juve dhe Paratici njëri-tjetrin, megjithëse ish-drejtori nuk ka aspak raporte të mira me bordin e Zonjës së Vjetër
(Foto: Twitter/Tottenham Hotspur)

Juventusi dhe ish-drejtori i klubit, Fabio Paratici, në një formë e ndihmuan njëri-tjetrin gjatë afatit kalimtar të janarit, edhe pse drejtori i tanishëm i Tottenham Hotspur nuk ka pasur raporte të mira me ish-punëdhënësin.

Afati dimëror ishte aktiv për dy klubet. Zonja e Vjetër nënshkroi me Dusan Vlahovic dhe Denis Zakaria, ndërsa Dejan Kulusevski dhe Rodrigo Bentancur u transferuan te Spursat.

Uruguaiani nënshkroi për klubin anglez për 19 milionë euro plus gjashtë të tjera në formë shtesash, derisa suedezi është huazuar për një vit e gjysmë për 10 milionë euro, me opsionin e blerjes për 35 milionë euro të tjera.

Asnjëri prej tyre nuk ishte startues i rregullt në ekipin e Massimiliano Allegrit, ashtu që shitja e tyre për një shumë të kombinuar prej 71 milionë eurosh duke i përfshirë edhe shtesat, padyshim se i përmirëson financat e Bianconerëve që kishin deklaruar humbje prej 210 milionë eurosh në edicionin 2020/2021.

Si mund të rreshtohet Juventusi pas afatit të shkëlqyer të transferimeve
Lexo po ashtu Si mund të rreshtohet Juventusi pas afatit të shkëlqyer të transferimeve

Football Italia mëson se Paratici, tash drejtor sportiv i Tottenhamit, nuk ka raporte të mira me disa prej drejtorëve të Juves dhe nuk është befasi që bisedimet janë zhvilluar përmes ndërmjetësve. Sidoqoftë, ai i ka ndihmoi ish-klubit me transferimin e dy lojtarëve në Londrën Veriore.

Por, në të njëjtën kohë, edhe bardhezinjtë e kanë ndihmuar drejtorin e Spursave me dy futbollistët, meqenëse ka pasur lojtarë të tjerë që e kanë refuzuar kalimin te klubi anglez. Adama Traore dhe Luis Diaz ishin shënjestrat e Tottenhamit, por ata zgjodhën Barcelonën dhe Liverpoolin, respektivisht.

Tash u mbetet dy trajnerëve, Antonio Conte dhe Massimiliano Allegri, që të nxjerrin më të mirën nga transferimet e reja për të siguruar kualif8ikimin në Ligën e Kampionëve. /Telegrafi/


Në trend Sport

Më shumë
Mega ofertë nga gjiganti evropian për Alonson - 23 milionë euro pagë në vit

Mega ofertë nga gjiganti evropian për Alonson - 23 milionë euro pagë në vit

Bundesliga

"Do të shkarkohet në mëngjes?" - Pochettino injoron keq njërin nga pronarët e Chelseat

Premier League
Kush ka orar më të mirë për të fituar titullin? 14 ndeshje të mbetura, 42 pikë në lojë

Kush ka orar më të mirë për të fituar titullin? 14 ndeshje të mbetura, 42 pikë në lojë

Superliga
E duan PSG dhe Bayerni, super lojtari synon largimin nga Barcelona

E duan PSG dhe Bayerni, super lojtari synon largimin nga Barcelona

La Liga
Cristiano Ronaldo i lyen thonjtë e këmbëve me të zezë për të njëjtën arsye që Mike Tyson e bëri në boks

Cristiano Ronaldo i lyen thonjtë e këmbëve me të zezë për të njëjtën arsye që Mike Tyson e bëri në boks

Ndërkombëtare
Real Madridi triumfon ndaj Sevillas falë një super-goli nga Luka Modric

Real Madridi triumfon ndaj Sevillas falë një super-goli nga Luka Modric

La Liga
Kalo në kategori