LAJMI I FUNDIT:

Shtëpia e liderit të Hamasit është rrethuar nga trupat izraelite, thotë Netanyahu

Shtëpia e liderit të Hamasit është rrethuar nga trupat izraelite, thotë Netanyahu

Forcat izraelite po rrethojnë shtëpinë e liderit të lartë të Hamasit, Yahya Sinwar në Gaza, sipas Benjamin Netanyahu.

“Dje thashë se forcat tona mund të arrijnë kudo në Rripin e Gazës. Sot ata po rrethojnë shtëpinë e Sinwar”, citohet të ketë thënë kryeministri izraelit, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

“Shtëpia e tij mund të mos jetë kështjella e tij dhe ai mund të shpëtojë, por është vetëm çështje kohe para se të arrijmë tek ai”.

Kush është Sinwar?

Yahya Sinwar ka udhëhequr Hamasin që nga viti 2017, pasi u bashkua me radhët e tij në fillim të viteve 1980.

Besohet se është arkitekti i sulmeve të 7 tetorit, ai është më i kërkuari i Izraelit, sipas Netanyahu.

BBC: Ajo që ndodhi të dielën e kaluar ka potencialin të përshkallëzojë në mënyrë dramatike luftën midis Izraelit dhe Hamasit
Lexo po ashtu BBC: Ajo që ndodhi të dielën e kaluar ka potencialin të përshkallëzojë në mënyrë dramatike luftën midis Izraelit dhe Hamasit

Pseudonimet e 61-vjeçarit përfshijnë “fytyra e së keqes”, “kasapi i Khan Younis” dhe “njeriu i 12-ve” – në lidhje me 12 informatorët e dyshuar që ai besohet të ketë vrarë.

IDF ka lëshuar një tjetër përditësim këtë mbrëmje për ofensivën e saj tokësore në Gaza dhe ka përsëritur se po vepron “në zemër të Khan Younis”.

Ai tha se ushtarët “arritën në qendër të Khan Yunis dhe filluan sulmet e synuara në zemër të qytetit”, të cilin e identifikoi si një simbol të sundimit ushtarak dhe administrativ të Hamasit.

“Ushtarët eliminuan terroristët, shkatërruan infrastrukturën terroriste dhe gjetën armë”, thuhet në deklaratë.

IDF së pari raportoi se ishte zhvendosur “në zemrën” e Khan Younis, e cila tha se ishte dita më “intensive” e operacioneve të saj tokësore deri më tani. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Bashkëshorti i ndjerë i la një miliardë dollarë, profesoresha amerikane i dhuron të gjitha për shkollimin falas të qindra nxënësve të kolegjit

Bashkëshorti i ndjerë i la një miliardë dollarë, profesoresha amerikane i dhuron të gjitha për shkollimin falas të qindra nxënësve të kolegjit

Amerika
Shtëpia e Bardhë: Sot vdiqën shumë palestinezë, kërkojmë informacione nga Izraeli

Shtëpia e Bardhë: Sot vdiqën shumë palestinezë, kërkojmë informacione nga Izraeli

Azia
Dukej si një ftohje dhe më pas filloi luftën për jetën: Pse u detyruan mjekët t'ia amputonin këmbët dhe krahët mësueses amerikane

Dukej si një ftohje dhe më pas filloi luftën për jetën: Pse u detyruan mjekët t'ia amputonin këmbët dhe krahët mësueses amerikane

Amerika
Pas vrasjes së mbi 100 palestinezëve nga forcat izraelite, reagon Joe Biden

Pas vrasjes së mbi 100 palestinezëve nga forcat izraelite, reagon Joe Biden

Azia
Pamje nga droni që tregojnë sesi në shumë raste, ushtarët rusë janë dorëzuar në fushëbetejë në Ukrainë

Pamje nga droni që tregojnë sesi në shumë raste, ushtarët rusë janë dorëzuar në fushëbetejë në Ukrainë

Evropa
Odysseus shfaqet duke prekur Hënën

Odysseus shfaqet duke prekur Hënën

Botë
Kalo në kategori