LAJMI I FUNDIT:

Shtatë lojtarë të Barcelonës mund të largohen falas nga klubi gjatë verës

Shtatë lojtarë të Barcelonës mund të largohen falas nga klubi gjatë verës

Barcelona është në një periudhë të ngarkuar pasi shtatë lojtarë nga skuadra e tyre e parë mund të largohen nga klubi si futbollistë të lirë.

Në verë, Barcelona solli shtatë lojtarë të rinj, por me afrimin e afatit kalimtar të janarit, klubi Camp Nou po kërkon të mbajë disa lojtarë, kontratat e të cilëve do të skadojnë në fund të sezonit.

Sipas faqes Barca Universal, lista e gjatë me shtatë lojtarë fillon me holandezin Memphis Depay, i cili është lidhur vazhdimisht me një largim nga klubi pasi është konsideruar si tepricë ndaj kërkesave.

Shumë njerëz presin që ai të shitet në janar, por besohet se ai mund të përmbushë kontratën e tij në mënyrë që të fitojë një kontratë më të madhe në verë si lojtar i lirë.

Reklama

Një tjetër lojtar me një kontratë në skadim është Marcos Alonso, i cili iu bashkua klubit vetëm në verë pasi u largua nga Chelsea.

Megjithatë, ndryshe nga Depay, Alonso konsiderohet si një lojtar i rëndësishëm nga menaxheri Xavi.

Mbrojtësi i krahut ka bërë një përshtypje të mirë në muajt e tij të parë si lojtar i Barcelonës dhe shkathtësia e tij është një tjetër arsye pse klubi dëshiron ta mbajë atë. Raportohet se një marrëveshje është afër përfundimit.

Koha e Sergi Robertos si lojtar i Barcelonës duket se po i vjen fundi. Pavarësisht se është zgjedhja e parë e mbrojtësit të djathtë përpara Hector Bellerin, besohet se kontrata e tij nuk do të zgjatet përtej fundit të sezonit 22/23.

Bellerin po përballet gjithashtu me një të ardhme të pasigurt pasi ai ka luftuar për të siguruar një vend në ekip që nga kthimi në klubin katalunas në verë.

Reklama

Fati i dobët i spanjollit me lëndime ka vazhduar të pengojë përparimin e tij dhe raportet kanë sugjeruar se Bellerin është i vendosur për të fituar ndaj Xavi, por duket se ai mund të jetë duke luftuar një betejë të humbur.

Kontrata e legjendës së klubit të Barcelonës dhe mesfushorit veteran Sergio Busquets po ashtu po përfundon në verë.

Edhe pse Xavi dëshiron ta mbajë atë në klub, Busquets duket se e ka vendosur që të largohet në verën e vitit 2023. Besohet se spanjolli dëshiron të luajë në Shtetet e Bashkuara e Amerikës pas largimit nga Barcelona.

Portierët Arnau Tenas dhe Inaki Pena konsiderohen të dy si yje të ardhshëm, por mund të tundohen të largohen nga Barcelona në kërkim të futbollit të rregullt.

Reklama

Barcelona është rikthyer në La Liga këtë fundjavë pasi pret rivalët lokalë Espanyol. /Telegrafi/