LAJMI I FUNDIT:

Shitet Nissan 300ZX që e ka vozitur Tom Cruise – vetura ka përshkruar 8000 kilometra

Shitet Nissan 300ZX që e ka vozitur Tom Cruise – vetura ka përshkruar 8000 kilometra

Del në shitje një Nissan 300 ZX i vitit 1984, i drejtuar nga aktori i Hollywoodit, Tom Cruise.

Është një model 300ZX i përgatitur nga Newman/Sharp Racing për garat e Klasës SSA dhe i drejtuar nga Cruise.


Ekipi i drejtuar nga Paul Newman dhe Bob Sharp fitoi kampionatin kombëtar të Sport Car Club of America në vitin 1986, dhe vitin e ardhshëm ata morën dy shoferë të rinj, djalin e Sharp Scott dhe Cruise të lartpërmendur.

Nissan po shitet në ankand dhe pronari aktual e bleu atë në 2004. Ajo u restaurua dy vjet më vonë, u zhvesh plotësisht dhe u rilye në një kombinim të kuq, blu dhe të bardhë.

Vetura aktualisht është e pajisur me një grup rrotash 15 inç me goma 205/55 Road King Grenadier SE. Frenat e diskut para dhe mbrapa, vetura ka shirita anti-rrokullisje Nismo.

Nissan 300ZX fuqizohet nga një motor 3.0-litërsh V6 me një ECU, sistem ndezës HKS, sistem shkarkimi prej çeliku inox, trupi i mbytjes MSA dhe kolektori i hyrjes.

Fuqia transmetohet në rrotat e pasme nëpërmjet një kuti ingranazhi manual me pesë shpejtësi.

Brenda, ka ulësee të zeza dhe të kuqe me rripa sigurie Stroud dhe një kafaz rrotullues, dhe pavarësisht se është një makinë garash, ka ende tapiceri dhe një radio AM/FM.

Ndryshe, vetura ka përshkuar rreth 8000 kilometra. /Telegrafi/