LAJMI I FUNDIT:

Shefi i NATO-s do të takohet me Orban në një vizitë “të befasishme” në Hungari

Shefi i NATO-s do të takohet me Orban në një vizitë “të befasishme” në Hungari

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg do të vizitojë kryeqytetin hungarez të mërkurën për të takuar kryeministrin e vendit Viktor Orban, një vizitë të cilën mediat po e vlerësojnë si “të befasishme”.

“Është pjesë e punës sime si sekretar i përgjithshëm të takojë liderët e vendeve të NATO-s për t’u siguruar që kemi një marrëveshje”, shpjegoi Stoltenberg në Riga në një konferencë shtypi të Samitit B9.

“Unë pres që të gjithë aleatët të japin OK për të forcuar koordinimin e ndihmës në Kiev dhe të miratojnë mbështetjen financiare”, përfundoi Stoltenberg.


Liderët do të mbajnë një konferencë të përbashkët për shtyp të mërkurën, thuhet në njoftimin për shtyp nga aleanca.

Në një konferencë të përbashkët shtypi në kryeqytetin e Letonisë, Stoltenberg vlerësoi vendin baltik për “udhëheqjen me shembull” duke ndarë 2% të BPV-së për portofolin e tij të mbrojtjes – që pritet të rritet në 3% deri në vitin 2027 – dhe përpjekjet e tij ushtarake në mbështetje të ushtarëve ukrainas.

Letonia gjithashtu ofron mbështetje të fuqishme ushtarake për Ukrainën, shtoi Stoltenberg. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Ishin fshehur në një shtëpi duke menduar se do t’i mashtrojnë, ushtarët rusë e pësojnë keq nga tanket ukrainase

Ishin fshehur në një shtëpi duke menduar se do t’i mashtrojnë, ushtarët rusë e pësojnë keq nga tanket ukrainase

Evropa
Rikthimi i Trumpit në Shtëpinë e Bardhë do të mund t’i kushtonte Bashkimit Evropian të paktën 150 miliardë euro

Rikthimi i Trumpit në Shtëpinë e Bardhë do të mund t’i kushtonte Bashkimit Evropian të paktën 150 miliardë euro

Amerika
Burri që shkrepi fotografinë që bëri xhiron e botës ka përshkruar momentin e sulmit ndaj Trump

Burri që shkrepi fotografinë që bëri xhiron e botës ka përshkruar momentin e sulmit ndaj Trump

Amerika
Ky thuhet të jetë momenti kur mbështetësit e Trump ‘njoftojnë policët se dikush po ngjitej në çati’ – pak sekonda para se të fillojnë të shtënat

Ky thuhet të jetë momenti kur mbështetësit e Trump ‘njoftojnë policët se dikush po ngjitej në çati’ – pak sekonda para se të fillojnë të shtënat

Amerika
Gjenerali i pensionuar amerikan: Një e treta e ushtrisë së SHBA mund të robotizohet deri në vitin 2039

Gjenerali i pensionuar amerikan: Një e treta e ushtrisë së SHBA mund të robotizohet deri në vitin 2039

Amerika
Zelensky riorganizon Shtabin e Përgjithshëm të ushtrisë ukrainase

Zelensky riorganizon Shtabin e Përgjithshëm të ushtrisë ukrainase

Evropa
Kalo në kategori