LAJMI I FUNDIT:

Sharja dhe ofendimi i Arnautovicit kundrejt Alioskit ka bazë në raportet ndërmjet serbëve dhe shqiptarëve

Sharja dhe ofendimi i Arnautovicit kundrejt Alioskit ka bazë në raportet ndërmjet serbëve dhe shqiptarëve
(Foto: Goal.com)

Marko Arnautovic është një prej temave kryesore të këtij Evropiani – natyrisht për të keq, pasi ka bërë sharje ofenduese në drejtim të futbollistit shqiptar të Maqedonisë së Veriut, Ezgjan Alioski.

Reklama

Incidenti ndodhi në momentin e golit të shënuar nga sulmuesi i Austrisë në ndeshjen ndërmjet dy përfaqësueseve, të cilën e fituan austriakët me rezultat 3-1.

Mediat serbe kanë raportuar se futbollisti i Shanghai Port e ka sharë në serbisht mesfushorin e Leeds United duke e ditur se ai do ta kuptonte.

Arnautovic ka lindur në Floridsdorf, një qark në pjesën veriore të Vjenës, nga një baba serb dhe nënë austriake, ndërsa është i fesë ortodokse.

Dyshohet se Arnautovic e ofendoi rëndë në baza etnike Alioskin – Presidenti i FFM-së, Muhamed Sejdini thotë se UEFA do të marr masa
Lexo po ashtu Dyshohet se Arnautovic e ofendoi rëndë në baza etnike Alioskin – Presidenti i FFM-së, Muhamed Sejdini thotë se UEFA do të marr masa

Sipas Goal, përdorimi i gjuhës së tillë ka bazë në konfliktin ndërmjet serbëve dhe shqiptarëve – duke qenë se Arnautovic e ka babanë serb, kurse Alioski është shqiptar.

(Foto: Screenshot/The Sun)

Përveç sharjes (“Unë ta q*** nënën shqiptare”), reprezentuesi i Austrisë besohet të ketë përdorur edhe një ofendim racist anti-shqiptar, teksa vazhdoi ofendimet deri në momentin kur ndërhyri bashkëlojtari i tij, David Alaba.

Reagon Arnautovic, tenton të 'hesht' akuzat ndaj tij për racizëm: Kërkoj falje, t'i harrojmë gjërat që nuk janë pjesë e futbollit
Lexo po ashtu Reagon Arnautovic, tenton të 'hesht' akuzat ndaj tij për racizëm: Kërkoj falje, t'i harrojmë gjërat që nuk janë pjesë e futbollit

Sidoqoftë, Arnautovic është përpjekur të tërhiqet nga ofendimet e tij duke thënë se nuk është racist dhe se “ishte një betejë fjalësh gjatë një momenti emocional, nga njëra anë në tjetrën” – derisa në fund ka kërkuar falje edhe në shqip. /Telegrafi/

Luani dhe fitoni shpërblime këtu >

Më shumë lajme nga kampionati Euro 2020 >

Në trend Sport

Më shumë
Çfarë lidhje ka Guardiola me liderin e La Ligës, Gironan, klubi që ka më shumë pikë se Man City

Çfarë lidhje ka Guardiola me liderin e La Ligës, Gironan, klubi që ka më shumë pikë se Man City

La Liga
Jose Mourinho nuk i la vetëm lojtarët që shkuan të përshëndesnin tifozët e Romës pas humbjes turpëruese

Jose Mourinho nuk i la vetëm lojtarët që shkuan të përshëndesnin tifozët e Romës pas humbjes turpëruese

Serie A
Djokovic bën homazhe për terroristët e vrarë në Kosovë, kërkohet përjashtimi i përhershëm i tij nga tenisi

Djokovic bën homazhe për terroristët e vrarë në Kosovë, kërkohet përjashtimi i përhershëm i tij nga tenisi

Tenis
Tashmë ka një fajtor për katrahurën te Chelsea dhe ai nuk është Pochettino

Tashmë ka një fajtor për katrahurën te Chelsea dhe ai nuk është Pochettino

Premier League
Paraqitje fantastike me gola që në start te Rapid Bukuresht - dyfishohet vlera e Albion Rrahmanit

Paraqitje fantastike me gola që në start te Rapid Bukuresht - dyfishohet vlera e Albion Rrahmanit

Ligat tjera
Shqiptarët vendimtarë në ndeshjen Basel – Luzern: Jashari shënon, Xhaka dhe Ademi asistojnë

Shqiptarët vendimtarë në ndeshjen Basel – Luzern: Jashari shënon, Xhaka dhe Ademi asistojnë

Ligat tjera
Kalo në kategori