LAJMI I FUNDIT:

Xherdan Shaqiri në një rang me legjenda e futbollit botëror

Xherdan Shaqiri në një rang me legjenda e futbollit botëror

Xherdan Shaqiri u shndërrua në protagonist kryesor me fanellën e Zvicrës në barazimin 1-1 kundër Skocisë, duke i bashkangjitur listës së lojtarëve evropianë që kanë shënuar 10 gola nga Kupa Botërore deri te Kampionati Evropian.

Lojtari nga Zhegra e Gjilanit i barazoi shifrat kur realizoi në minutën e 26-të një super gol nga distanca, por që më gola nuk pati për pjesën më të madhe të ndeshjes.

Shaqiri për më shumë vendosi edhe një rekord, duke u bërë lojtari i parë që realizon në gjashtë kampionate ndërkombëtare radhazi.


Kthehet njeriu i super-golave: Xherdan Shaqiri “bombardon” Skocinë
Lexo po ashtu Kthehet njeriu i super-golave: Xherdan Shaqiri “bombardon” Skocinë

Për më shumë, Xherdani e ka vendosur emrin në listë me disa legjenda të futbollit.

Në këtë listë figurojnë emra të njohur të futbollit si Karl–Heinz Rummenigge, Gary Lineker, Zinedine Zidane, Denis Bergkamp dhe Gerd Muller, dhe pa dyshim që nuk mund të mungojë Xherdan Shaqiri, lojtari i cili ka shfaqur performancë të lartë në evente të mëdha.

Natyrisht se Shaqiri mund të ndihet krenar për këtë arritje, pasi një emër si Cristiano Ronaldo nuk ka arritur të futet në këtë listë. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Autogoli i vitit u shënua nga Vida në portën e Strakoshës - AEK kishte katër gola epërsi, por mbeti me një

Autogoli i vitit u shënua nga Vida në portën e Strakoshës - AEK kishte katër gola epërsi, por mbeti me një

Ligat tjera
Mascherano nuk përmbahet kur pyetet për skandalin në ndeshjen Argjentinë-Marok

Mascherano nuk përmbahet kur pyetet për skandalin në ndeshjen Argjentinë-Marok

Përfaqësueset
Reagon edhe Leo Messi për skandalin në Lojërat Olimpike në ndeshjen Argjentinë-Marok

Reagon edhe Leo Messi për skandalin në Lojërat Olimpike në ndeshjen Argjentinë-Marok

Përfaqësueset
ESPN zgjedh tre lojtarët më të mirë të shekullit – vendi i tretë i befason të gjithë

ESPN zgjedh tre lojtarët më të mirë të shekullit – vendi i tretë i befason të gjithë

Ndërkombëtare
Chelsea pagoi 40 milionë euro për të, sot ai punon në një kantier ndërtimi dhe lufton me fyerjet nga tifozët

Chelsea pagoi 40 milionë euro për të, sot ai punon në një kantier ndërtimi dhe lufton me fyerjet nga tifozët

Premier League
Shqipëria merr edhe një dënim nga UEFA për Euro 2024 - ndeshja e radhës 'pa' tifozë, por ka një kusht

Shqipëria merr edhe një dënim nga UEFA për Euro 2024 - ndeshja e radhës 'pa' tifozë, por ka një kusht

Kombëtarja e Shqipërisë
Kalo në kategori