LAJMI I FUNDIT:

Shakira refuzoi të ndryshonte tekstin e këngës ‘diss’ për Piquen, pavarësisht se ekipi i saj i lutej ta bënte

Shakira refuzoi të ndryshonte tekstin e këngës ‘diss’ për Piquen, pavarësisht se ekipi i saj i lutej ta bënte
Reklama

Ndarja e Shakiras nga futbollisti spanjoll Gerard Pique vitin e kaluar, pas 11 vitesh së bashku, jo vetëm që tronditi botën e saj, por gjithashtu e shënoi atë si një të dashur të tabloidëve spanjollë, pasi jeton në Barcelonë që kur krijuan familjen e tyre së bashku.

Dhe ndërsa ndarja e publikuar i bëri kërdi në zemrën dhe shpirtin e saj, procesi i përpjekjes që t’i jepte kuptim humbjes dhe tradhtisë mes akuzave për pabesi nga ana e Pique, duket se është kthyer në ar për sa i përket artit të saj.


Duket se Shakira ka qenë në gjendje të bëjë lëvizjen e vjetër klasike të përdorimit të ‘artit tuaj për të ushtruar demonët tuaj’, duke pasur parasysh gjatë 12 muajve të fundit, pas ndarjes së saj nga Pique, ajo ka pasur gjashtë hite në toplista, sipas Billboard.

Dhe për më tepër: të gjashtë ato hitet aludojnë për ndarjen nga Pique që variojnë në emocione nga pikëllimi i madh në zemërim dhe në fund shpresa për atë që do të vijë në të ardhmen.

Vetëm këtë vit këngëtarja kolumbiane ka shënuar dy këngë me numër këtë vit me “TQG” me Karol G. dhe “Bzrp Music Sessions, Vol. 53.” me DJ argjentinas Bizarrap, e cila është një këngë ‘diss’ që synon Piquen, si dhe është një himn për fuqizimin e grave, shkruan DailyMail.

Të dy “TQG” dhe “Sessions” do të arrinin gjithashtu në 10-shen më të mirë të Hot 100, ndërsa i pari kryesoi Billboard Global 200.

“Sessions” arritën numrin një në toplista në 16 vende të botës, si dhe në Këngët Hot Latine.

Në një intervistë të re me Billboard, Shakira (emri i plotë Shakira Isabel Mebarak Ripoll), 46 vjeçe, u pyet në lidhje me polemikat rreth “Bzrp Music Sessions, Vol. 53”, dhe nëse ishte e drejtë të fliste kaq publikisht për marrëdhënien e saj me ish-yllin e futbollistin, 36 vjeç.

“Kur bëra atë këngë, njerëzit në ekipin tim thoshin, “Ju lutemi ndryshoni këtë. As mos mendoni të dilni me ato tekste”. Dhe unë thashë: “Pse jo?” Unë nuk jam diplomat në Kombet e Bashkuara.

Unë jam një artiste dhe kam të drejtë të punoj mbi emocionet e mia përmes muzikës time”, deklaroi ajo me krenari.

“Është terapia ime, por është gjithashtu terapia e shumë njerëzve. E di që jam zëri i shumë njerëzve dhe nuk po tregohem pretencioz, thjesht realiste. Unë ua jap zërin tim shumë grave që mbase donin të thoshin të njëjtat gjëra që thashë unë dhe ndoshta nuk e kanë pasur mundësi për ta bërë këtë”, vazhdoi ylli.

Dukej sikur Shakira ndjente një detyrim të fliste për gratë në tërësi kur bëhej fjalë për tekstet e këngëve të saj të fundit.

“Mendoj se këngët si Bizarrap session ose si ajo që bëra me Karolin u kanë dhënë shumë grave forcë, vetëfuqizim, vetëbesim dhe gjithashtu mbështetje për të shprehur dhe thënë atë që duhet të thonë”, tha Shakira.

Lidhja midis ndarjes së familjes së saj pas ndarjes nga Pique dhe rilindjes së saj muzikore të sapogjetur është diçka për të cilën Shakira ka ndërmend.

“Ndihem si një mace me më shumë se nëntë jetë; sa herë që mendoj se nuk mund të bëhem më mirë, papritmas më vjen një erë e dytë”, thotë ajo.

“Kam kaluar nëpër disa faza: mohim, zemërim, dhimbje, zhgënjim, përsëri zemërim, përsëri dhimbje. Tani jam në një fazë mbijetese. Si, thjesht ngrini kokën mbi ujë. Dhe është një fazë reflektimi.

Dhe një fazë pune shumë e vështirë dhe kur kam kohë me fëmijët e mi, e kaloj vërtet me ta”, u shpreh ylli.

Shakira besonte në dashuri të përjetshme me Gerard Piquen: Mendoja se vetëm vdekja do të na ndante
Lexo po ashtu Shakira besonte në dashuri të përjetshme me Gerard Piquen: Mendoja se vetëm vdekja do të na ndante

“Prioriteti im ishte shtëpia, familja ime. Unë besoja në “derisa vdekja të na ndajë”. Unë e besova atë ëndërr dhe e pata atë ëndërr për veten time, për fëmijët e mi”, ka rrëfyer në intervistë artistja nga Kolumbia.

“Prindërit e mi janë bashkë, për 50 vjet dhe e duan njëri-tjetrin si ditën e parë, me një dashuri unike dhe të papërsëritshme. Kështu që e di që është e mundur. Nëna ime nuk largohet nga babai im i sëmurë. Ata ende puthen në gojë. Dhe ai ka qenë gjithmonë shembulli im. Kjo është ajo që doja për veten dhe fëmijët e mi, por nuk ndodhi”, ka pranuar Shakira.

Megjithë thyerjen e zemrës dhe zhgënjimin, ylli i “Try Everything” e dinte se duhej të ‘luftonte’ për vete dhe dy fëmijët e saj, Milanin, 10 vjeç dhe Sasha, tetë vjeç.

“Nëse jeta të jep limonë, duhet të bësh limonadë. Kjo është ajo që po bëj: të bëj limonadë”, thotë tutje ajo.

Që nga maji, kur ylli kolumbian u zhvendos nga Barcelona në Miami, ajo ka kaluar sa më shumë kohë në studion e regjistrimit duke punuar në muzikë të re për një album dhe turne të ri të ardhshëm.

Ky do të jetë albumi i saj i dymbëdhjetë në studio dhe i pari që nga “El Dorado” në maj 2017.

E frymëzuar nga jeta dhe përvojat e saj personale, “El Dorado” përmban kryesisht këngë për marrëdhënien e këngëtares me Piquen, e cila filloi pas takimit në 2011.

Tani, me sa duket, fokusi është përsëri kryesisht tek Pique, për sa i përket tekstit, vetëm tani është për të kaluar nga dhimbja e zemrës dhe për të shijuar jetën e saj të re në Miami me fëmijët e saj.

“Unë mendoj se ky do të jetë turneu i jetës sime. Jam shumë e emocionuar. Vetëm mendoni, e kisha këmbën në frena. Tani unë jam duke shtypur përshpejtuesin — fort”, përfundon Shakira. /Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
Edona James e nervozuar me veprimin e Albyt, thotë se për shkak të operacioneve që ka kryer nuk e toleron goditjen në të pasme

Edona James e nervozuar me veprimin e Albyt, thotë se për shkak të operacioneve që ka kryer nuk e toleron goditjen në të pasme

Magazina
Puthje dhe ledhatime, Lumbardhi dhe Alby shihen të afërt me njëri-tjetrin

Puthje dhe ledhatime, Lumbardhi dhe Alby shihen të afërt me njëri-tjetrin

Magazina
Kush është shqiptari që qëndron prapa hiteve të Drake dhe shfaqjes së reperit me flamurin kuq e zi në klipin e “Polar Opposites”?

Kush është shqiptari që qëndron prapa hiteve të Drake dhe shfaqjes së reperit me flamurin kuq e zi në klipin e “Polar Opposites”?

Magazina
Drake befason sërish shqiptarët - pasi përmendi Prishtinën, tani shfaqet me flamurin kuq e zi në videoklipin e “Polar Opposites”

Drake befason sërish shqiptarët - pasi përmendi Prishtinën, tani shfaqet me flamurin kuq e zi në videoklipin e “Polar Opposites”

Magazina
“Jam rritur me njerkë” - Kaderi shpërthen në lot teksa rrëfen për historinë e jetës së saj

“Jam rritur me njerkë” - Kaderi shpërthen në lot teksa rrëfen për historinë e jetës së saj

Magazina
Blero: Kur të dal nga këtu do ta shijojë jetën me të dashurën time, të krijojë familje me të

Blero: Kur të dal nga këtu do ta shijojë jetën me të dashurën time, të krijojë familje me të

Magazina
Kalo në kategori