LAJMI I FUNDIT:

Serena Williams triumfon në ‘Australian Open’

Serena Williams triumfon në ‘Australian Open’

Nuk pati histori, Serena Williams mori pjesën më të madhe të tortës së familjes.

Reklama

Motra më e vogël Williams dominoi në finalen e”Australian Open” përballë Serena Williams, duke dominuar lehtësisht në dy sete, 6-4, 6-4.

Edhe pse starti rezultoi disi i vështirë për Serenan, rekordmenja e raketës së femrave gjeti rrugën e suksesit duke dominuar motrën e saj në finalen e zhvilluar në “Rod Laver Arena”. Titulli i 23-të grand slam për tenisten amerikane e cila arrin majën dhe shkruan historinë duke parakaluar gjermanen Stefi Graff.

Ky është titulli i 7 në “Australian Open” për të, duke u rikthyer kampione pas disfatës së vitit të shkuar përballë Angelique Kerber. Gjithsesi, kjo ndeshje nuk kaloi pa tension për 35-vjeçaren që gjatë setit të parë theu madje edhe raketën, edhe pse më pas arriti të merrte kontrollin.

Në krahun tjetër, Venus e cila nuk ia doli mbanë, rikthehej në një finale të “Australian Open” që prej vitit të largët 2003, madje edhe 14 vite më parë ajo u mposht nga Serena.

Suksesi i motrës më të vogël të familjes Williams e rikthen atë në vendin e parë të klasifikimit botëror duke zbritur një shkallë më poshtë Angelique Kerber dhe kjo është finalja e 23 e fituar nga 29 të luajtura në karrierën e saj.

Në trend Sport

Më shumë
Giresse publikon listën e Kosovës për ndeshjet e muajit qershor, risi dhe rikthime

Giresse publikon listën e Kosovës për ndeshjet e muajit qershor, risi dhe rikthime

Përfaqësuesja e Kosovës
Sa do të fitojë Benzema te Al Ittihad në sekondë, minutë, javë, muaj dhe vit - shifra astronomike

Sa do të fitojë Benzema te Al Ittihad në sekondë, minutë, javë, muaj dhe vit - shifra astronomike

La Liga
Chelsea i njofton skuadrat e interesuara për çmimin e Mateo Kovacic

Chelsea i njofton skuadrat e interesuara për çmimin e Mateo Kovacic

Premier League
Shkëlqeu me Ferizajn, Gentrit Halili merr oferta të rëndësishme nga Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut

Shkëlqeu me Ferizajn, Gentrit Halili merr oferta të rëndësishme nga Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut

Superliga
Ëndrra e Jurgen Klopp: Ky pritet të jetë formacioni startues i Liverpoolit me katër nënshkrime të reja

Ëndrra e Jurgen Klopp: Ky pritet të jetë formacioni startues i Liverpoolit me katër nënshkrime të reja

Premier League
Një gjest që vlen sa një mijë fjalë, Mourinho zbulon të ardhmen e tij përballë tifozëve në Olimpico

Një gjest që vlen sa një mijë fjalë, Mourinho zbulon të ardhmen e tij përballë tifozëve në Olimpico

Serie A
Kalo në kategori