Maurizio Sarri është një nga ata trajnerët e Ligës Premier që e njeh futbollin italian shumë mirë.

Italiani iu bashkua Chelseat gjatë verës nga Napoli dhe në këtë fillim sezoni në kampionatin elitar anglez ka befasuar me paraqitjet e mira.

Por, në një intervistë nga Footballi Italia, Sarri është pyetur se kush janë futbollistët italian më të mirë të momentit.

Lorenzo Insigne është një nga lojtarët kryesor të Italisë dhe Napolit në vitet e fundit (Foto: Claudio Villa/Getty Images/Guliver)

“Insigne është aktualisht futbollisti më i mirë Italian. Pas Insignes do të vendosi Bernardseschin, i cili është në rrugë për t’u bërë shumë shpejt lojtar i klasit botëror”.

“Në vendin e tretë do të vendosi Federico Chiesan, ai është një talent i pastër. Ai ka aftësitë e dikujt që ka lindur për të pasur sukses”, ka thënë Sarri.

Federico Chiesa, e ardhmja e madhe e Italisë dhe Fiorentinas (Foto: Claudio Villa/Getty Images/Guliver)

Aktualisht Chelsea në Ligën Premier ka 20 pikë, aq sa Liverpooli dhe Manchester City.

Ndeshja e ardhshme e skuadrës londineze është kundër Manchester Unitedit. /Telegrafi/