Mjeku i kombëtares së Egjiptit, Mohamed Abou El Ela ka zbuluar se ylli i Liverpoolit, Mohamed Salah, ka dy muaj që po lufton me një dëmtim dhe ka luajtur në finalen e Ligës së Kampionëve, pavarësisht problemeve të tij në formë fizike.

Salah pësoi një dëmtim në pjesën e parë të fitores së Reds në finalen e Kupës kundër Chelseat më 14 maj.

Ai u la më pas jashtë ndeshjes së tyre të ardhshme në Ligën Premier dhe u kufizua në vetëm 32 minuta në ndeshjen e fundit të sezonit kundër Wolves mes frikës se ai nuk do të ishte në gjendje të luante kundër Real Madridit në finalen e madhe.

Salah shqetëson tifozët e Liverpoolit, lëshon fushën i lënduar në ndeshjen ndaj Chelseat Salah shqetëson tifozët e Liverpoolit, lëshon fushën i lënduar në ndeshjen ndaj Chelseat

Sulmuesi u kthye për të luajtur 90 minutat e plota në humbjen 1-0 në Paris dhe vazhdoi me Egjiptin në ndeshjen kualifikuese të Kupës së Kombeve Afrikane kundër Guinesë në fillim të këtij muaji.

Mjeku i ekipit të Egjiptit, Mohamed Abou El Ela, ka zbuluar se 30-vjeçari ende po luftonte me dëmtimin e tij kur u bashkua me ekipin kombëtar.

“Dëmtimi i Salah ndodhi gjatë finales së FA Cup në muskujt e aduktorit, më pas ai luajti kundër Wolves dhe në finalen e Ligës së Kampionëve, dhe e gjithë kjo në vetëm 14 ditë”, ka thënë fillimisht El Ela për On Time Sports.

“Ne lexuam një statistikë se ai është lojtari i dytë më i lartë për sa i përket minutave të luajtura këtë sezon”.

“Mos fol më para finales, hesht ose fitoje”, legjenda franceze thumbon Salahun “Mos fol më para finales, hesht ose fitoje”, legjenda franceze thumbon Salahun

“Ne dërgojmë dhe marrim lojtarë me raporte mjekësore, dhe Liverpool tha se ai kishte dhimbje dhe duhet të bëjë një radiografi, nuk ka një lojtar 100 për qind në formë, por është pyetja nëse ai mund të shtyjë veten dhe të luajë pa rrezik”.

“Klubi mendoi se një lojë mjaftonte dhe ne zgjodhëm ndeshjen me Guinenë, sepse e dyta kundër Etiopisë do të ishte e vështirë për të të udhëtonte në një fluturim të gjatë. Ai nuk mund të luante një lojë tjetër pas tre ditësh”, përfundoi mjeku i Egjiptit. /Telegrafi/