LAJMI I FUNDIT:

Rregullat e iniciuara nga ish-klubi i tij, ia shpëtuan jetën Ryan Masonit (Foto)

Rregullat e iniciuara nga ish-klubi i tij, ia shpëtuan jetën Ryan Masonit (Foto)

Ryan Mason duhet ta falënderojë ish-klubin e tij, Tottenham Hotspur, jo vetëm që ia shpëtoi karrierën, por që ia ka shpëtuar edhe jetën.

Mesfushori i Hull Cityt pësoi një frakturë në kafkë pas përplasjes me Gary Cahill në ndeshjen kundër Chelseat dhe iu nënshtrua urgjentisht ndërhyrjes kirurgjike, ndërsa tani është në gjendje të qëndrueshme shëndetësore.


Hull City konfirmon se gjendja e Mason ka progres
Lexo po ashtu Hull City konfirmon se gjendja e Mason ka progres

Por, arsyeja e intervenimit të menjëhershëm të grupeve paramjekësore dhe largimin e tij nga fusha kanë të bëjnë me disa rregulla të reja të Federatës Angleze të futbollit dhe Ligës Premier, të iniciuara pikërisht nga Spursat.

Përplasja e dy lojtarëve

Në nëntor të vitit 2013, portieri Hugo Lloris pësoi një lëndim serioz në kokë në ndeshjen kundër Evertonit, ndërsa atij iu lejua të vazhdonte të luajë me këtë dëmtim, edhe pse e kishte humbur vetëdijen pas goditjes me gju nga Romelu Lukaku.

Pas këtij incidenti, klubet morën një rregullore të re se si të vepronin me lojtarët në rast të dyshimeve për lëndime serioze në kokë, në mënyrë që të mos ndodhë ndonjë tragjedi.

Prandaj reagimi në rastin e Mason ishte i menjëhershëm. Në këtë mënyrë ai i ka shpëtuar më të keqes.

Edhe Chelsea që nga lëndimi i Petr Cech në vitin 2006, vazhdimisht ka kërkuar ndryshime, ndërsa një prej arritjeve ishte përfshirja e një mjeku në hyrjen e tunelit për t’i ndihmuar lojtarët e lënduar në kokë. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Hidhet shorti për Copa America 2024, Brazili në ‘grupin e vdekjes’

Hidhet shorti për Copa America 2024, Brazili në ‘grupin e vdekjes’

Përfaqësueset
Golashënuesi i tretë më i mirë në Evropë transferohet te Milani për vetëm 17.5 milionë euro?

Golashënuesi i tretë më i mirë në Evropë transferohet te Milani për vetëm 17.5 milionë euro?

Serie A
Kanë investuar miliona, por mbesin amator dhe qesharak: Penalltia e shkaktuar në Arabinë Saudite bën xhiron e botës

Kanë investuar miliona, por mbesin amator dhe qesharak: Penalltia e shkaktuar në Arabinë Saudite bën xhiron e botës

Premier League
Kur shteti themelon një klub futbolli: Bleu të gjithë lojtarët më të mirë, fitoi titullin me të gjitha fitore

Kur shteti themelon një klub futbolli: Bleu të gjithë lojtarët më të mirë, fitoi titullin me të gjitha fitore

Ndërkombëtare
“Do të doja ta shihja te Barcelona” – Suarez ia thotë në sy dëshirën e tij sulmuesit të ri të Real Madridit

“Do të doja ta shihja te Barcelona” – Suarez ia thotë në sy dëshirën e tij sulmuesit të ri të Real Madridit

La Liga
Bayerni i kërkon Realit ta përfshijë një yll të tyre në ofertën për Davies

Bayerni i kërkon Realit ta përfshijë një yll të tyre në ofertën për Davies

Bundesliga
Kalo në kategori