LAJMI I FUNDIT:

Rikthimi në majat e futbollit evropian: Flick ka gati transferimin e parë te Barcelona

Rikthimi në majat e futbollit evropian: Flick ka gati transferimin e parë te Barcelona

Barcelona po përgatitet për një transformim të rëndësishëm në skuadrën e saj për sezonin e ardhshëm, me Hansi Flick në krye të skuadrës.

Ardhja e afërt e trajnerit gjerman, i cili do të zëvendësojë Xavi Hernandez, ka krijuar pritshmëri të mëdha në Camp Nou. Flick, i njohur për suksesin e tij me Bayern Munich, ka identifikuar Exequiel Palacios si nënshkrimin e tij të parë të madh.

Bordi i Blaugranës, i vetëdijshëm për nevojën për të rigjallëruar skuadrën pas një sezoni me ulje-ngritje, ka përshpejtuar negociatat për të siguruar ardhjen e gjermanit.

Xavi donte që Barcelona t'i hiqte qafe Lewandowskin dhe katër lojtarë të tjerë
Lexo po ashtu Xavi donte që Barcelona t'i hiqte qafe Lewandowskin dhe katër lojtarë të tjerë

Pavarësisht largimit të papritur të Xavit, klubi ka besim se Flick mund ta kthejë Barcelonën në krye të futbollit evropian. Trajneri tashmë ka nisur të punojë për planet e tij për të forcuar skuadrën dhe ka vënë syrin te Palacios, anësori i talentuar i Bayer Leverkusen.

Palacios, i cili ka shkëlqyer këtë sezon në Bundesligë, është kthyer në një pjesë themelore për Leverkusen. Performanca e tij ka qenë vendimtare për fitoren historike të klubit në kampionatin gjerman, dhe shkathtësia dhe dinamizmi i tij kanë tërhequr vëmendjen e Flick. 25-vjeçari argjentinas ka kontratë me Leverkusen deri në vitin 2028, por Barcelona është e gatshme të nisë bisedimet me një ofertë fillestare prej të paktën 40 milionë euro.

Pavarësisht kufizimeve buxhetore të Barcelonës, Flick është i vendosur të ndërtojë një ekip konkurrues. Inkorporimi i Palacios jo vetëm që do t’i shtonte cilësi sulmit Blaugrana, por gjithashtu do të fuste freskinë në skuadër. Bordi i Barcelonës po punon ngushtë me Flick për të përfunduar këtë operacion dhe transferime të tjera të mundshme që forcojnë skuadrën për sezonin 2024/25.

Nënshkrimi i mundshëm i Palacios shënon fillimin e një epoke të re në Barcelonë nën drejtimin e Hansi Flick. Tifozët shpresojnë se ardhja e trajnerit gjerman dhe inkorporimi i talentëve të rinj si Palacios mund ta kthejnë klubin në ditët e lavdishme dhe suksesit në garat kombëtare dhe ndërkombëtare. /Telegrafi/