LAJMI I FUNDIT:

Revolucion brutal te Chelsea: 15 lojtarët që pritet të largohen nga Stamford Bridge në verë

Revolucion brutal te Chelsea: 15 lojtarët që pritet të largohen nga Stamford Bridge në verë

Chelsea po përgatitet për një revolucion në skuadër këtë verë, me synimin e tyre për të shitur deri në 15 lojtarë në një marrëveshje që mund të riformësojë plotësisht ekipin e Stamford Bridge. Ndër emrat që mund të largohen nga klubi janë disa fytyra të njohura dhe të tjera që nuk kanë arritur të vendosen në ekipin titullar.

Marc Cucurella, Thiago Silva, Trevoh Chalobah, Malang Sarr, Conor Gallagher, Carney Chukwuemeka, Noni Madueke, Raheem Sterling, Kepa Arrizabalaga, Ian Maatsen, Lewis Hall, Hakim Ziyech, Romelu Lukaku, David Datro Fofana dhe Armando Broja janë lojtarët që mund të të jetë në listën e largimit të Chelsea.

Lëvizja vjen në një kohë kur klubi londinez ka investuar shumë në tregun e transferimeve, me lëvizje të dukshme si blerjet e Enzo Fernandez dhe Moises Caicedo. Këto lëvizje kanë rritur fuqinë blerëse të klubit, edhe nën drejtimin e ri të miliarderit amerikan Todd Boehly.

Megjithatë, mospërputhja në performancën e ekipit nën drejtimin e Mauricio Pochettino ka çuar në një kërkesë të zhurmshme për ndryshime nga tifozët. Kjo është e ngjashme me spastrimin që argjentinasi bëri me ardhjen e tij në klub vitin e kaluar, kur ai mbikëqyri largimin e 18 lojtarëve nga ekipi i parë gjatë verës.

Strategjia e Chelsea rreth ofrimit të kontratave afatgjate e bën thelbësore mbajtjen nën kontroll të shpenzimeve neto. Prandaj, shitja e lojtarëve është një pjesë thelbësore e strategjisë së klubit, po aq sa edhe blerjet e reja.

Chelsea nuk e ka ndërmend të ndalet me shpenzime - e bën prioritet transferimin e top yllit
Lexo po ashtu Chelsea nuk e ka ndërmend të ndalet me shpenzime - e bën prioritet transferimin e top yllit

Ndër emrat e shquar që mund të largohen nga klubi është veterani Thiago Silva, i cili ka qenë një lojtar kyç në mbrojtjen e Chelseat në sezonet e fundit. Lojtarët e rinj si Carney Chukwuemeka dhe Noni Madueke gjithashtu pritet të gjejnë destinacione të reja në kërkim të më shumë minutave në fushë.

Me afatin kalimtar të verës në horizont, Chelsea është gati të bëjë ndryshime të rëndësishme në skuadrën e tyre, duke shpresuar të forcojë pozicionin e tyre në Ligën Premier dhe Evropë. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
UEFA hap procedurë disiplinore ndaj Shqipërisë pas ndeshjes me Italinë

UEFA hap procedurë disiplinore ndaj Shqipërisë pas ndeshjes me Italinë

Kombëtarja e Shqipërisë
Shqiptarët dhe serbët u përleshën në qendër të Gelsenkirchen

Shqiptarët dhe serbët u përleshën në qendër të Gelsenkirchen

Përfaqësueset
Anglia në epërsi ndaj Serbisë - gol dhe rekord për Jude Bellingham

Anglia në epërsi ndaj Serbisë - gol dhe rekord për Jude Bellingham

Përfaqësueset

"Chiesa dhe Barella mund të luanin edhe në 2006-tën, Dimarcon do ta zëvendësoja menjëherë" - Totti flet pas ndeshjes me Shqipërinë

Përfaqësueset
Përzgjedhësi i Holandës, Ronald Koeman, neveriti tifozët e futbollit pasi u kap duke futur gishtin nga hunda në gojë

Përzgjedhësi i Holandës, Ronald Koeman, neveriti tifozët e futbollit pasi u kap duke futur gishtin nga hunda në gojë

Përfaqësueset
Real Madridi fut në listën e dëshirave sensacionin e Serie A  - ai kushton 30 milionë euro

Real Madridi fut në listën e dëshirave sensacionin e Serie A - ai kushton 30 milionë euro

La Liga
Kalo në kategori