LAJMI I FUNDIT:

Renditen top 50 më të mirët në histori të futbollit

Renditen top 50 më të mirët në histori të futbollit

Diego Maradona është emëruar si më i miri i të gjitha kohërave në futboll, para Pele, Lionel Messit dhe Cristiano Ronaldos.

Legjenda e Napolit që ndërroi jetë në fund të vitit 2020 nga një sulm në zemër, ka shijuar një karrierë të pasur me klube dhe kombëtare.

Maradona fitoi dy Serie A, Kupën e Italisë, Superkupën e Italisë dhe Kupën e UEFA-s me klubin italian, derisa me Barcelonën kishte fituar Superkupën e Spanjës dhe Kupën e Mbretit.

Ish-reprezentuesi i Argjentinës po ashtu kishte fituar ehde KUpën e Botës në vitin 1986.

FourFourTwo ka përpiluar një listë me 50 lojtarët më të mirë të të gjitha kohërave dhe Maradona është në krye të saj:

50# Xavi

49# Nilton Santos

48# Michael Laudrup

47# Rivellino

46# Juan Alberto Schiaffino

45# Oleg Blokhin

44# Didi

43# Fritz Walter

42# Matthias Sindelar

41# Gianluigi Buffon

40# Kenny Dalglish

39# Nandor Hidegkuti

38# Gianni Rivera

37# Ruud Gullit

36# Paco Gento

35# Luis Suarez (born 1935)

34# Stanley Matthews

33# Gunter Netzer

32# Paolo Rossi

31# Juan Manuel Moreno

30# Lothar Matthaus

29# Raymond Kopa

28# Socrates

27# Bobby Moore

26# Valentino Mazzola

25# Carlos Alberto Torres

24# Ronaldinho

23# Eusebio

22# Lev Yashin

21# Romario

20# Paolo Maldini

19# Sir Bobby Charlton

18# Giuseppe Meazza

17# Gerd Muller

16# Zico

15# Franco Baresi

14# George Best

13# Marco van Basten

12# Michel Platini

11# Garrincha

10# Ronaldo

9# Ferenc Puskas

8# Zinedine Zidane

7# Franz Beckenbauer

6# Alfredo Di Stefano

5# Cristiano Ronaldo

4# Johan Cruyff

3# Pele

2# Lionel Messi

1# Diego Maradona. /Telegrafi/

Credit: PA

Në trend Sport

Më shumë
LIVE: Shqipëri-Kroaci, gjithçka rreth ndeshjes së kuqezinjve ndaj kroatëve në Euro 2024

LIVE: Shqipëri-Kroaci, gjithçka rreth ndeshjes së kuqezinjve ndaj kroatëve në Euro 2024

Kombëtarja e Shqipërisë
Shqipëri – Kroaci, formacione zyrtare: Sylvinho me dy ndryshime

Shqipëri – Kroaci, formacione zyrtare: Sylvinho me dy ndryshime

Kombëtarja e Shqipërisë
Babai i tyre është kroat, dhe nëna shqiptare: Karla dhe Noah parashikojnë rezultatin e ndeshjes

Babai i tyre është kroat, dhe nëna shqiptare: Karla dhe Noah parashikojnë rezultatin e ndeshjes

Ndërkombëtare
Mbappe poston mesazh të fshehtë me gjashtë fjalë mes frikës për përfshirjen e tij në Euro 2024

Mbappe poston mesazh të fshehtë me gjashtë fjalë mes frikës për përfshirjen e tij në Euro 2024

Përfaqësueset
Arda Guler realizon golin më të bukur deri më tani në Euro 2024

Arda Guler realizon golin më të bukur deri më tani në Euro 2024

Përfaqësueset
“Vëllai pranë vëllait, shqiptari pranë kroatit”: Dashuria dhe miqësia përhapet në Hamburg përpara ndeshjes

“Vëllai pranë vëllait, shqiptari pranë kroatit”: Dashuria dhe miqësia përhapet në Hamburg përpara ndeshjes

Kombëtarja e Shqipërisë
Kalo në kategori