Një intervistë të kohëve të fundit me regjisorin e famshëm të Hollywoodit, Francis Ford Coppola zbuloi se vazhdimi i tretë i filmit të famshëm “Godfather” u xhirua nga nevoja e thjesht ekzistenciale e vetë drejtorit.

Filmi i filmuar në vitin 1990 konsiderohet të jetë më i dobët në të gjitha trilogjitë, pavarësisht nominimeve të shumta për Oscar.

Coppola pranoi se sagën e famshme mafioze e rikthej vetëm për shkak të financave dhe familjes së tij, shkruan NME.

“Në një moment, ti e kupton se këto filma, si ‘Apokalipsi’ dhe ‘Godfather’, shkuan shumë mirë, edhe pse në kohën e tyre nuk ishin diçka “, pranoi drejtori.

“Disa e kanë pëlqyer, por disa nuk e kanë kuptuar idenë se jam duke shkuar shumë larg, por kreu i studiove Paramount më sugjeroi ‘Pse të mos i regjistrojnë ‘Godfather III'”

“Kam menduar për këtë dhe kuptova se mund të arrij një marrëveshje që do të më bënte të shërohem prej financave”, tha regjisori.

Ndryshe, “Godfather” konsiderohet si një ndër dhjetë filmat më të mirë në histori të industrisë së filmave hollivudian. /Telegrafi/