Për herë të parë Tirana do të jetë pjesë e turneut të artistit Maluma, World Tour 11:11 do të ndaloj në datë 14 Mars 2020 në sheshin Nënë Tereza, ku nën tingujt e muzikës latine do të festojmë së bashku Ditën e Verës.

Pritet të ketë një numër të madh pjesëmarrësish për të shijuar dhe kërcyer në tingujt e muzikës latine dhe me këngët që kanë qenë fituese të shumë çmimeve ndërkombëtare.

Përfshirja e qytetit të Tiranës në turneun e artistit Maluma përveçse është një mundësi e mirë argëtimi për pjesëmarrësit, gjithashtu është një mundësi shumë e mirë provimi për vendin tonë duke qenë se Tirana vitet e fundit është pjesë në listat e artisteve të njohur ndërkombëtar.

Rreth këngëtarit MALUMA

Në moshën njëzet e pesë vjeç, Maluma konsiderohet gjerësisht një nga zërat kryesorë të muzikës latine dhe një idhull global i mirëfilltë i të rinjve. Lindur si Juan Luis Londoño në Medellin, Kolumbi, ai formuloi unin e tij artistik Maluma nga dy shkronjat e para të emrave të nënës, babait dhe motrës së tij.

Fituesi i çmimit Latin GRAMMY 2018 për albumin më të mirë bashkëkohor të Pop Vokal (për F.A.M.E) është një nga artistët më të njohur të mediave sociale me mbi 23 milion fansa të Facebook, 6 milion ndjekës në Twitter dhe 46 milion ndjekës në Instagram (duke e bërë atë Latinin kryesor artisti mashkull në Instagram). Kanali i tij zyrtar në YouTube / VEVO ka fituar mbi 9 miliard shikime dhe ka më shumë se 22 milion subscribers, pasi ai kishte fituar një çmim YouTube Diamond Play Button.

Maluma (Foto: Jason Koerner/Getty Images/Guliver)

Tour i tij Botërore në vitin 2017 arriti një sukses të pashembullt, pasi kishte shitur mbi një milion bileta në 105 koncerte në të gjithë botën vetëm në 2017 dhe duke e bërë Maluma artistin më të mirë të shitjes së koncerteve latine në botë. Në vitin 2018, ai theu rekordet duke mbushur eventet plot në të gjitha shfaqjet e tij në të gjithë Shtetet e Bashkuara dhe Evropë me F.A.M.E. Tour World duke shitur arenën Madison Square Garden (Nju Jork), Arena Amerikane Airlines (Miami) dhe dy The Forum (Los Angeles), ndër të tjera.

Me turneun e tij Botëror 11:11, gjigandi i shitjeve të biletave, po korr sukses në mbarë botën. Këtë verë ai ishte sold out për shfaqjet në Poloni, Portugali, Hungari, Republikën Çeke dhe Marok, ku tërhoqi një turmë prej 200,000 personash. Maluma tani është në mesin e turneut të Sold Out në Amerikën e Veriut dhe i emocionuar që do të kthehet në Evropë shumë shpejt.

Koncertet e turit Botërore 11:11 i Malumës nënvizojnë shkathtësinë e tij si një artist me një shfaqje krejt të re të artit, e cila është futuriste dhe e ngarkuar vizualisht me lazer, efekte audiovizuale dhe piroteknikë të prezantuara në një mënyrë që nuk është parë më parë në një shfaqje nga një artist i muzikës latine. Mbështetur nga grupi i tij live dhe dymbëdhjetë balerinë.
Që nga anëtarësimi i tij në Sony Music Latin në 2015, Maluma ka publikuar tre albume, ku të gjithë kanë debutuar në # 1 në tabelën e albumeve latine të Billboard: Pretty Boy Dirty Boy (2015), F.A.M.E. (2018) dhe 11:11 (2019). Maluma është artisti më i ri që njëkohësisht ka mbajtur të dy pikat # 1 dhe # 2 në tabelën Latine Airplay të Billboard (me “Sin Contrato” dhe “Chantaje”) dhe vetëm akti i gjashtë që ka arritur ndonjëherë këtë feat. Deri më tani Maluma ka pasur trembëdhjetë # 1 këngë sipas grafikut të Billboard-it Latin Airplay.