LAJMI I FUNDIT:

Pse karakteret e animuar të “Disneyt” mbajnë gjithnjë doreza të bardha?

Pse karakteret e animuar të “Disneyt” mbajnë gjithnjë doreza të bardha?

Të gjithë ata që kanë ndjekur me vite të tërë filmat e “Disneyt” janë kënaqur para ekranit teksa shohin personazhet e tyre të preferuar, por kanë harruar gjithnjë të vënë re një detaj: Si ka mundësi që të gjithë karakteret mbajnë në duar doreza të bardha?

Reklama

Bright Side vendosi të merrte parasysh këtë pyetje mistike, duke bërë disa zbulime të habitshme.

Mickey Mouse ishte karakteri i parë “Disneyt” që mbante doreza. Në karikaturën e parë të Mickeyt të quajtur “Plani Sekret” vitin 1928, duart e tij ishin të zeza. Ai veshi dorezat e famshme vetëm në vitin 1929, në “The Opry House”.

Foto: The Walt Disney Company

Në të vërtetë, ka tri arsye pse “Walt Disney” filloi të jepte doreza të bardha për personazhet e tij.

Vizatimi i putrave të personazheve në çdo projekt filmik merrte shumë kohë dhe punë-konsumuese. Prandaj, për të përshpejtuar procesin, animatorët filluan të tërheqin karakteret pa shumë detaje: koka dhe sy të mëdhenj, gjymtyrë të holla dhe të gjata, me katër gishta.

Për shkak të filmit bardhë e zi, ishte e vështirë të shiheshin duart e zeza të karakterit kundër një trupi të zi. Dorashkat e bardha ndihmuan për të theksuar putrat e personazheve dhe gjestet e tyre.

Në biografinë e kompanisë, “Walt Disney” pranoi se “Ne nuk duam që Mickey Mouse të ketë duart e miut ashtu siç duhej të ishte si një njeri. Kështu që i dhamë doreza”.

Ky mashtrim ishte aq i suksesshëm saqë ishte huazuar edhe nga rivalët e kompanisë filmike “Disney”.

Foto: Universal Pictures, Warner Brothers

Këtu mund të shohim Woody Woodpecker dhe Bugs Bunny, karaktere nga ‘Universal Pictures’ dhe ‘Warner Brothers’, që mbajnë dorashka të bardha gjithashtu. /Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
Bukuroshja nga Kosova, Mejreme Hajdaraj bën krenarë shqiptarët duke fituar në Egjipt kurorën e 'Miss Elite World 2023'

Bukuroshja nga Kosova, Mejreme Hajdaraj bën krenarë shqiptarët duke fituar në Egjipt kurorën e 'Miss Elite World 2023'

Magazina
Rita Ora dhe Taika Waititi shkëlqejnë në një fotosesion për Vogue Australia - zbulojnë detaje rreth romancës dhe martesës së tyre

Rita Ora dhe Taika Waititi shkëlqejnë në një fotosesion për Vogue Australia - zbulojnë detaje rreth romancës dhe martesës së tyre

Magazina
Pas mbarimit të Big Brother VIP Albania 2, Arbana Osmani shijon pushimet në Santorini

Pas mbarimit të Big Brother VIP Albania 2, Arbana Osmani shijon pushimet në Santorini

Magazina
Martohet portieri i Përfaqësueses së Kosovës, Visar Bekaj

Martohet portieri i Përfaqësueses së Kosovës, Visar Bekaj

Magazina
Modelja braziliane ndërron jetë në moshën 40 vjeçare pas disa komplikimeve gjatë një operacioni estetik

Modelja braziliane ndërron jetë në moshën 40 vjeçare pas disa komplikimeve gjatë një operacioni estetik

Magazina
Kim Kardashian vë në pah fizikun atraktiv në pozat e reja

Kim Kardashian vë në pah fizikun atraktiv në pozat e reja

Magazina
Kalo në kategori