LAJMI I FUNDIT:

Provokimet e serbëve në Katar, Çeku i quan mesazhe gjenocidale ndaj Kosovës

Provokimet e serbëve në Katar, Çeku i quan mesazhe gjenocidale ndaj Kosovës

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit (MKRS), Hajrulla Çeku, ka reaguar pasi në zhveshtoren e lojtarëve të Serbisë në Katar, të enjten është vendosur një flamur ku shihej harta e Kosovës me ngjyrat e flamurit serb, me mbishkrimin “Nuk ka dorëzim”

Reklama

Çeku e ka quajtur të turpshëm veprimin e Serbisë, ndërsa ka kërkuar reagimin e FIFA-s.

Ai gjithashtu ka thënë se këto mesazhe janë të urrejtjes, ksenofobisë dhe gjenocidit ndaj Kosovës.

“Pamje të turpshme nga zhveshtorja e Serbisë, duke shfaqur mesazhe urrejtjeje, ksenofobie dhe gjenocidale ndaj Kosovës, teksa shfrytëzojnë platformën e Kupës Botërore. Presim veprime konkrete nga FIFA duke marrë parasysh se FFK-ja është anëtar i plotë i FIFA-s dhe UEFA-s”, ka shkruar ministri në Twitter.

Ndryshe, Federata e Futbollit e Kosovës (FFK), njoftoi të premten se ka paraqitur ankesë në FIFA për siç e ka quajtur, veprimin agresiv të ekipit përfaqësues të Serbisë në ndeshjen ndaj Brazilit, në kuadër të Kupës së Botës “Katar 2022”. /Telegrafi/