LAJMI I FUNDIT:

Prizrenasit në gjysmëfinale, mposht bindshëm Dritën

Prizrenasit në gjysmëfinale, mposht bindshëm Dritën

Prizreni 16 ka shënuar fitore ndaj Dritës me rezultat 106:69 (26:21, 26:15, 26:11, 28:22), në çerekfinalen e parë të Superkupës së Kosovës në basketboll, që po zhvillohet në Prishtinë.

Reklama

Prizrenasit e nisën më mirë ndeshjen dhe e kontrolluan nga fillimi deri në fund. Çereku i parë ishte më i niveluar, por gjithsesi u fitua nga Prizreni 16 me rezultat 26:21.

Me kalimin e minutave, epërsia e tyre thellohej, ku arritën të fitojnë periudhën e dytë 26:15, duke shkuar në pushim me rezultat 52:36.

Në pjesën e dytë, prizrenasit ishin edhe më të mirë, ku sërish fituan periodën e tretë, madje, me rezultat bindës 26:11, ndërsa rezultati në semafor pas 30 minutash ishte 78:47. 10 minutat e fundit ishin formalitet dhe Prizreni 16 triumfoi me rezultat 106:69.

Te Prizreni 16 u dalluan Ivan Koljeviq me 19 pikë, nëntë kërcime, shtatë asistime, Courtnley Fells me 17 pikë e nëntë kërcime, Arti Hajdari me 17 pikë e gjashtë asistime dhe Isaiah Johnson me 15 pikë, shtatë kërcime dhe gjashtë asistime, ndërsa te Drita u dalluan Laurant Ibrahimi me 20 pikë, Qëndrim Demi me 15 dhe Arian Memeti me 14 pikë e 12 kërcime.

Prizreni 16 në gjysmëfinale do të ndeshet me fituesin e ndeshjes Peja-Sigal Prishtina, që zhvillohet nga ora 19:00.