LAJMI I FUNDIT:

KB Peja

Info

Klubi i Pejës është njëri prej klubeve më të suksesshme dhe të organizuara në Kosovë.  Ishte data 13 Mars e vitit 1993 kur në qytetin e Pejës krijohet zyrtarisht ekipi me emrin KB Peja.

Reklama

Haradinaj viziton KB Pejën: Me suksesin e arritur, e vërtetuan me të drejtë epitetin e Pejës si qytet i basketbollit

Haradinaj viziton KB Pejën: Me suksesin e arritur, e vërtetuan me të drejtë epitetin e Pejës si qytet i basketbollit

Super Liga
Klubet nga Peja dominuan këtë vit tri nga katër sportet kryesore në Kosovë

Klubet nga Peja dominuan këtë vit tri nga katër sportet kryesore në Kosovë

Sport
Shkolla e basketbollit Pressing mban premtimin, Danijel Lutz kthehet në Kosovë

Shkolla e basketbollit Pressing mban premtimin, Danijel Lutz kthehet në Kosovë

Basketboll
KB Peja viziton Albin Kurtin, nuk mungojnë batutat nga kryeministri i Kosovës

KB Peja viziton Albin Kurtin, nuk mungojnë batutat nga kryeministri i Kosovës

Super Liga
Kampioni i Kosovës, Peja, vizitoi sponsorin gjeneral ‘Liridoni Gruoup’ pa të cilët sukseset e klubit nuk do të ishin të mundura

Kampioni i Kosovës, Peja, vizitoi sponsorin gjeneral ‘Liridoni Gruoup’ pa të cilët sukseset e klubit nuk do të ishin të mundura

Super Liga
Arrestohen tre tifozë të Trepçës, e gjuajtën me molotov autobusin e KB Pejës

Arrestohen tre tifozë të Trepçës, e gjuajtën me molotov autobusin e KB Pejës

Super Liga
Pamje nga festa e madhe e tifozëve në qytetin e Pejës pas shpalljes kampione e Kosovës në basketboll

Pamje nga festa e madhe e tifozëve në qytetin e Pejës pas shpalljes kampione e Kosovës në basketboll

Super Liga
Peja, kampione e Kosovës

Peja, kampione e Kosovës

Super Liga
Si shkoi finalja mes Pejës dhe Trepçës

Si shkoi finalja mes Pejës dhe Trepçës

Super Liga
Sot mësohet kampioni i ri i Kosovës në basketboll – Trepça dhe Peja kërkojnë lavdinë

Sot mësohet kampioni i ri i Kosovës në basketboll – Trepça dhe Peja kërkojnë lavdinë

Super Liga
Titulli vendoset në ‘Minatori’, nesër ndeshja vendimtare mes Trepçës dhe Pejës

Titulli vendoset në ‘Minatori’, nesër ndeshja vendimtare mes Trepçës dhe Pejës

Super Liga
Peja barazon sërish serinë e finaleve të play-off-it ndaj Trepçës – ndeshja e pestë përcakton fituesin

Peja barazon sërish serinë e finaleve të play-off-it ndaj Trepçës – ndeshja e pestë përcakton fituesin

Basketboll
Dominim absolut nga Prishtina, të gjithë kampionët në elitën e basketbollit kosovar

Dominim absolut nga Prishtina, të gjithë kampionët në elitën e basketbollit kosovar

Super Liga
Peja për të barazuar rezultatin, Trepça kërkon fitoren e titullit

Peja për të barazuar rezultatin, Trepça kërkon fitoren e titullit

Super Liga
Trepça merr sërish epërsinë ndaj Pejës

Trepça merr sërish epërsinë ndaj Pejës

Super Liga
Peja shkatërron Trepçën në “Karagaç”

Peja shkatërron Trepçën në “Karagaç”

Basketboll
Peja pret Trepçën në sfidën e dytë finale

Peja pret Trepçën në sfidën e dytë finale

Super Liga
Trepça fiton sfidën e parë të serisë finale të ‘play-offit’ ndaj Pejës

Trepça fiton sfidën e parë të serisë finale të ‘play-offit’ ndaj Pejës

Super Liga
Dueli i parë – Trepça apo Peja

Dueli i parë – Trepça apo Peja

Super Liga
Orari i finaleve të “Play-off”-it mes Trepçës dhe Pejës

Orari i finaleve të “Play-off”-it mes Trepçës dhe Pejës

Super Liga
Peja mposhtet me rezultat të ngushtë nga Hapoel Beer Sheva në finalen e Ligës Ballkanike

Peja mposhtet me rezultat të ngushtë nga Hapoel Beer Sheva në finalen e Ligës Ballkanike

Basketboll
Peja sonte luan finalen e madhe të Ligës Ballkanike

Peja sonte luan finalen e madhe të Ligës Ballkanike

Basketboll
Peja finalisti i parë, mori fitoren e tretë ndaj Yllit

Peja finalisti i parë, mori fitoren e tretë ndaj Yllit

Super Liga
Edhe Peja hedh dyshime mbi kurdisjet e ndeshjeve

Edhe Peja hedh dyshime mbi kurdisjet e ndeshjeve

Super Liga

Pejanët kanë fituar dy tituj kampioni dhe po aq herë e kanë fituar edhe Kupën e Kosovës pas luftës.

Pas pavarësimit të sportit në vitet e 90-ta kanë qenë skuadra më e suksesshme kosovare duke e fituar katër herë titullin.

Peja në dy vitet e fund ka marrë pjesë në Ligën Ballkanike me mjaftë sukses. Në herën e parë që morën pjesë ishin gjysmëfinalist dhe me pak fat do të kishin prekur edhe finalen.

Klubi ka vepruar edhe me emrin Dukagjini.

Tifozët

Ndeshjet si vendas i zhvillon në palestrën Karagaçi që ka një kapacitet prej 2.500 tifozë, por në ndeshje të forta numri është dukshëm më i madh.

Kanë një tifozëri të flaktë që quhen Shqiponjat dhe janë të pranishëm në çdo ndeshje të tyre.

SHQIPONJAT

Lojtarët

Në Pejë kanë luajtur shumë emra të njohur të basketbollit si Valdet Grapci, Samir Shaptahu, Edis Kuraja, Dardan Berisha, Ersid Ljuca, Gerti Shima,  Jozo Brkić, Hrvoje Puljko, Teo Simovic, Goran Kalamiza,  Dragan Pusic, Harouna Mutombo, George Odufuwa, Acie Earl, Fred House, Mario Edëards, Cyril Aëere, Ricardo Marsh, Dustin Scott etj.

Titujt

Kampion i Kosovës: 2003-2004, 2012-2013

Kupa e Kosovës: 2010-2011, 2014-2015

Super Kupa: 2015