Prishtina triumfon përballë Trepçës në kryeqytet në sfidën e Superligës A të hendbollit

(Foto: kosovahandball.info)

Prishtina e Trepça janë takuar në ndeshjen e fundit të javës së 22-të të Superligës A të Kosovës në hendboll (meshkujt).

Të dielën në Pallatin e Rinisë dhe Sportit, fitore shënoi skuadra e Prishtinës me rezultat 31-24. Ndeshja ishte e fortë dhe e hapur thuajse deri në fund. Gjysma e pjesës së parë ishte e barabartë, ndërsa në minutat e fundit skuadra vendase krijoi epërsi deri në katër gola.

Pas 30 minutave rezultati ishte 16-13. Në mes të pjesës së dytë Trepça u afrua në dy gola, 23-21, 24-22. Por pas rezultatit 26-24, në minutën e 55-të, mysafirët nuk shënuan gol, ndërsa pësuan pesë gola rresht për rezultatin final, 31-24.

Në përgjithësi, Prishtina ka shfaqur më shumë dhe e ka dashur më shumë fitoren, kurse e kishte edhe përkrahjen e madhe të tifozëve.

Oltion Beshiri ishte më efikasi te Prishtina me shtatë gola, shumicën prej tyre nga penalltia. Nga pesë gola i shënuan Festim Mustafa, Albi Gjuka e Lulzim Shabani. Te Trepça, shtatë gola i shënoi Alban Shabani. Gjashtë i shtoi Muhamed Dubovci.

Prishtina forcohet në pozitën e dytë me 37 pikë. Trepça mbetet e katërta me 27 pikë.

Zinedine Zidane ‘një hap larg’ emërimit si trajner i gjigantit të njohur evropian

E ardhmja e Guardiolës tek Man City në dyshim – një emër i ri del favorit për ta zëvendësuar atë

Phil Foden shpjegon pse Bellingham është një ‘dhuratë nga Zoti’ për Anglinë

Refuzohet kërkesa e Prokurorisë, Akil Gjakova lirohet nga paraburgimi

Xhudo
Ancelotti theu protokollin e UEFA-s pasi eliminoi Manchester Cityn nga Liga e Kampionëve