Princi Harry është fotografuar përsëri në Britani për herë të parë sot (e mërkurë) pas pesë ditësh i mbyllur në ‘Frogmore Cottage’ dhe dukej i menduar para bashkimit të tij me Princin William në atë që do të kishte qenë ditëlindja e 60-të e nënës së tyre, ditën e nesërme.

Duka i Sussex-it është lejuar të lërë vet-izolim në Kështjellën Windsor pasi rezultoi negativ në testin për COVID-19, pasi mbërriti në Mbretërinë e Bashkuar të premten.

Harry u largua nga ‘Frogmore Cottage’ në Berkshire këtë pasdite dhe u pa duke arritur në Kew Gardens në jug-perëndim të Londrës rreth një orë më vonë, shkruan DailyMail.

Firma franceze e ndërtimit ‘Vinci’ po zhvillon ceremoninë e saj vjetore të çmimeve mjedisore në Kew këtë pasdite. DailyMail po përpiqet të konfirmojë nëse Harry është mysafiri i nderit, dhe nëse po, a do të paguhet për paraqitjen?

36-vjeçari thuhet se fluturoi përsëri në Britani nga Los Angeles një ditë më herët në mënyrë që të mund të merrte pjesë në një ngjarje sot. Burimet e brendshme pretenduan se Princi Harry ishte vendosur të ishte mysafiri surprizë në çështjen sekrete pas qëndrimit të tij në karantinë.

Duka i Sussex-it është përsëri në Mbretërinë e Bashkuar për zbulimin e një statuje për nënën e tij të ndjerë, Princeshën Diana, nesër (e enjte).

Burimet pretendojnë se ai do të mbajë një ‘takim privat’ me Princin William pas ceremonisë, ndërsa raportet e një përçarje midis vëllezërve po zgjasin.

Ndërkohë u raportua se Duka i Kembrixhit do të vizitojë statujën me Kate Middleton dhe fëmijët e tyre për një moment privat përpara zbulimit zyrtar të saj.

Princi Harry thuhet se do të largohet nga karantina sot në mënyrë që të mund të drejtohet në një ngjarje bamirësie sonte.

Një burim i tha The Sun: “Organizatorët kanë lëvizur qiellin dhe tokën për ta bërë këtë të ndodhë. Është organizuar me kujdes”.

“Është një ditë tepër e rëndësishme për të dhe organizatorët duan ta bëjnë atë sa më të suksesshme që të jetë e mundur”.

Por nesër ai do të bashkohet me vëllain e tij Princ William, 39 vjeç, për ceremoninë zyrtare për të shënuar atë që do të kishte qenë ditëlindja e 60-të e nënës së tyre, nëse ajo di të ishte gjallë.

Burimet brenda pallatit pretendojnë se ata do të mbajnë një takim privat pasi të zbulohet homazhi – i quajtur një memorial ‘informal’ dhe ‘i bukur’, raporton The Daily Telegraph.

Harry arriti në Mbretërinë e Bashkuar të premten dhe po qëndronte në Frogmore Cottage, ku ishte izoluar për pesë ditë.

Ceremonia e përurimit të statujës të së enjtes në Sunken Garden në Kensington Palace – ku jetonte Diana, dhe e cila tani është shtëpia e William dhe familjes së tij – do të jetë një ngjarje e vogël.

William dhe Harry, familja e ngushtë e Dianës dhe skulptori Ian Rank-Broadley janë nga të paktët që marrin pjesë.

Vëllezërit – të cilët u takuan për herë të fundit personalisht në varrimin e Princit Philip – kuptohet se kanë kaluar ‘javë’ duke punuar se ku ta vendosnin statujën në pallat.

Asnjë detaj i statujës nuk është zbuluar para kohe, por kuptohet që tregon karakterin rinor dhe të gjallë të Princeshës Diana.

Një historian mbretëror dje pretendoi se Harry është i gatshëm të pranojë se ai ka bërë gabime nga ‘gjakftohtësia e pastër’ që kur u largua si një mbretëror i vijës së frontit, por Meghan është ‘duke qëndruar pranë armëve të saj’ dhe William beson se ai nuk ka bërë asgjë të gabuar. /Telegrafi/