Trajneri Graham Potter thuhet se do të largojë tre yje të Chelseat si pjesë e një ndryshimi të madh të pronarit të ri Todd Boehly.

Blutë janë aktualisht në vendin e 10-të në tabelë, mes një sezoni të tmerrshëm në Ligën Premier këtë sezon.

Ata kanë humbur tashmë shtatë ndeshje të ligës këtë sezon, me skuadrën e Potterit që u rikthye nga humbja e tyre në Fulham për të marrë katër pikë ndaj Crystal Palace dhe Liverpool.

Me pozicionin e tyre të pasigurt në ligë, Boehly nuk ka humbur kohë në afatin kalimtar, duke shpenzuar para për të sjellë talente të reja.

Reklama

Ndër të tjera, Joao Felix, Benoit Badiashile, Noni Madueke dhe Mykhailo Mudryk i janë bashkuar të gjithë skuadrës nga Stamford Bridge këtë muaj.

Reklama

Felix, i cili u përjashtua në debutimin e tij, arriti në një marrëveshje huazimi nga Atletico Madrid, ndërsa Mudryk u transferua në Angli në një marrëveshje me vlerë 100 milionë euro.

Por duket se Chelsea do të duhet të largojë disa lojtarë në mënyrë që të krijojë vend për lojtarët e tyre të rinj dhe nënshkrimet eventuale të ardhshme.

Sipas The Mirror, Tiemoue Bakayoko, Pierre-Emerick Aubameyang dhe Kai Havertz mund të largohen të gjithë nga Chelsea në të ardhmen e afërt.

Reklama

Bakayoko, i cili është ende në librat e klubit pasi ka qenë i huazuar te Milan, AS Monaco dhe Napoli, më në fund mund të përfundojë një largim të përhershëm.

Ai ka 18 muaj në kontratën e tij aktuale dhe po tërheq interes nga skuadra turke Adana Demirspor. Mesfushori francez i kushtoi Chelseat 40 milionë funte dhe ka kaluar vetëm një sezon në klub.

Reklama

Aubameyang, ndërkohë, mund të sigurojë një largim nga Chelsea vetëm në fund të sezonit, pasi ka luajtur tashmë për dy klube këtë sezon.

Megjithatë, ai mund të mbetet në ligën më të mirë të Anglisë me Aston Villën e Unai Emery, të etur për t’u ribashkuar me sulmuesin pas kohës së tyre së bashku në Arsenal. Ai ka shënuar vetëm një gol në ligë që nga kalimi i tij nga Barcelona.

Chelsea ia cakton çmimin Havertzit Chelsea ia cakton çmimin Havertzit
Reklama

Sa i përket Havertzit, besohet se ai nuk ka besim në skuadër dhe mund të largohet nga Chelsea. Pavarësisht se shënoi në finalen e Ligës së Kampionëve, sulmuesi gjerman ka dështuar në masë të madhe të bëjë përshtypje.

23-vjeçari nënshkroi për Chelsean në një transferim me vlerë 85 milionë euro, me 14 gola në të gjitha garat që janë kthimi i tij më i mirë për klubin. /Telegrafi/

Reklama