Pas 11 vitesh, Milani është edhe një herë klubi kryesor i Italisë, pasi ata mposhtin rivalët e qytetit Interin në një garë emocionuese për titull.

Trajneri Stefano Pioli dhe hierarkia e klubit duhet të marrin shumë merita për formulimin e një plani dhe për t’iu përmbajtur atij – edhe në momentet kur dukej se gjërat po shkonin keq.

Aq shpesh që nga ardhja e Piolit, me të vërtetë dukej sikur Milani ishte në prag të rënies, por gjithmonë gjeti një rezultat për të ndaluar çdo kërcënim për një rrjedhë të dëmshme të formës.

Momenti kur Ibrahimovic elektrizon tifozët e Milanit me prezantimin e Scudettos dhe fjalimin e fuqishëm Momenti kur Ibrahimovic elektrizon tifozët e Milanit me prezantimin e Scudettos dhe fjalimin e fuqishëm

Ka pasur kaq shumë figura kyçe pas këtij suksesi, por këtu Andrew Cesare Richardson ka zgjedhur pesë lojtarë që kishin një rëndësi të veçantë këtë sezon.

Reklama

Një përmendje e veçantë për Zlatan Ibrahimovic, i cili ka qenë kyç në ndryshimin e mentalitetit të Milanit, si dhe duke ndihmuar lojtarët e rinj, roli i tij kryesor ishte jashtë fushës këtë sezon.

Reklama

SANDRO TONALI

Një tifoz i Milanit që po jeton ëndrrën. Tonali pati vështirësi sezonin e kaluar dhe shumë pyesnin nëse ndoshta, pavarësisht talentit të tij të dukshëm, ai ndoshta nuk ishte në gjendje të përballonte presionin e të luajturit në një klub kaq të madh.

Festa e çmendur në "Mapei Stadium": Piolit i vidhet medalja Festa e çmendur në "Mapei Stadium": Piolit i vidhet medalja

Por, ai ka dëshmuar se, jo vetëm që i përket këtij niveli, ai do të rritet edhe më shumë.

Tonali shënoi ndoshta golin më të rëndësishëm të sezonit të Milanit me fituesin e tij të fundit te Lazio dhe e ndoqi atë me dy gola jetik në fitoren 3-1 si mysafir ndaj Veronës.

Reklama

Ai u bë lider në fushë dhe ndihmon ekipin të krijojë nga thellësia. Tonali do të luajë një rol kyç për Italinë për shumë vite.

Reklama

MIKE MAIGNAN

Kishte disa shqetësime në fund të sezonit të kaluar kur dukej se Gianluigi Donnarumma po largohej – dhe Milani më pas e hoqi atë vendim nga duart e lojtarit kur nënshkroi Maignan.

Dukej një zgjedhje e rrezikshme kur Donnarumma u emërua Lojtari i Turneut në Euro 2022, por Maignan nuk ka qenë thjesht një portier sa për ta transferuar, pasi ai ka ndryshuar krejtësisht mënyrën se si luan ekipi.

I rehatshëm me topin në këmbët e tij, Maignan duket i gatshëm për çdo gjë dhe ai ushqen besim në mbrojtjen e re të Milanit.

Reklama

Një moment i veçantë është asistimi i drejtpërdrejtë për Rafael Leaon në fitoren 1-0 ndaj Sampdorias.

FIKAYO TOMORI

Një nënshkrim frymëzues nga Chelsea. Fillimisht në huazim, klauzola e tij në dukje e madhe prej 28.8 milionë euro për ta bërë marrëveshjen të përhershme dukej e pamundur për t’u pajtuar.

Reklama

Por, pas një fillimi të jashtëzakonshëm të jetës në Milano, ajo u shndërrua në një rrëmbim të planifikuar. Tomori është pjesë kyç e Milanit dhe së fundmi ka treguar aftësitë e tij mbresëlënëse.

Në rastet e rralla që ai nuk është në vendin e duhur për të shuar një sulm, ritmi i tij i shpejtë i rrufeshëm e nxjerr atë nga çdo situatë.

Reklama

Alessio Romagnoli i zhvendosur përkrah dhe forma e tij zbutën mungesën gjatë sezonit të Simon Kjaer.

THEO HERNANDEZ

A ka një mbrojtës të majtë më të mirë në futbollin botëror?

Hernandez ka qenë një nënshkrim i jashtëzakonshëm për Milanin dhe është jetik në të dy skajet e fushës. Ai del me gola të rëndësishëm, ndërsa i ndalon edhe në skajin tjetër.

Reklama

Është bërë një reprezenutes i Francës ndërsa është në Milan dhe duhet të mbetet si një nga nënshkrimet më të mira të epokës së Elliott.

Hernandez ka shënuar 17 gola mbresëlënës në ligë në tre sezone te Milani, por pa dyshim asnjë nuk ishte më i mirë se driblimi në të gjithë fushën kundër Atalantës.

Reklama

RAFAEL LEAO

Çfarë lojtari. Çfarë sezoni.

Ritmi, ndërgjegjësimi dhe saktësia e tij para portës janë bërë kyçe për Milanin këtë sezon. Ai është shumë i sigurt para portës dhe kjo i ndihmon shokët e tij të ndihen më të sigurt.

Leao ka mbajtur barrën e të qenit lojtari për të nxjerrë Milanin nga kafazi kur ata nuk janë duke luajtur më të mirën e tyre dhe po shkëlqen me të.

Reklama

Pas rrëshqitjes së Interit kundër Bolognas, Milanit iu desh të kapërcejë një skuadër të Fiorentinës që ndjek Evropën dhe ishte Leao që i mori tre pikët jetike. /Telegrafi/