LAJMI I FUNDIT:

Penda e këtij zogu shitet për 26 mijë euro në Zelandë të Re – pronari nuk mund ta nxjerrë jashtë vendit pa leje

Penda e këtij zogu shitet për 26 mijë euro në Zelandë të Re – pronari nuk mund ta nxjerrë jashtë vendit pa leje

Një pendë nga zogu i zhdukur Hui (Heteralocha acutirostris) u shit për një vlerë mbresëlënëse 28 mijë dollarë (26 mijë euro). Ankandi u organizua nga “Webb’s Auction House” në Zelandën e Re.

Fillimisht u besua se do të arrinte çmimin deri në 3000 dollarë dhe në fund u thye rekordi i vitit 2010. Më pas një pendë e të njëjtit zog u ble për 5000 dollarë.

Huija ishte një zog i shenjtë për Maori, popullatën indigjene të Zelandës së Re, dhe pendët e saj visheshin nga krerët dhe anëtarët e familjeve më të rëndësishme.

Hera e fundit që një huija u regjistrua ishte në vitin 1907, megjithëse ka pasur pamje të pakonfirmuara në 30 vitet e fundit, raporton upi.com.

Stilolapsi i shitur ishte në “gjendje të mrekullueshme”, tha Leah Morris, drejtuese e arteve dekorative në Shtëpinë e Ankandeve Webb.

“Ajo ka ende shkëlqimin e saj të veçantë dhe nuk ka dëmtime nga insektet”, shtoi ajo.

Duhet të theksohet se pendë është e regjistruar në programin e mbrojtjes së thesarit kulturor Maori, ndërsa vetëm koleksionistët e regjistruar mund të marrin pjesë në ankand.

Pronari i ri nuk mund ta nxjerrë pendën jashtë vendit, nëse nuk miratohet me shkrim nga Ministria e Kulturës dhe Trashëgimisë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
E kishte nxjerrë për shëtitje në oborrin e Shtëpisë së Bardhë, qeni i presidentit amerikan kafshon një agjent të Shërbimit Sekret

E kishte nxjerrë për shëtitje në oborrin e Shtëpisë së Bardhë, qeni i presidentit amerikan kafshon një agjent të Shërbimit Sekret

Amerika
Zelensky: Nëse Rusia largohet nga Ukraina, bisedimet e paqes i fillojmë nesër

Zelensky: Nëse Rusia largohet nga Ukraina, bisedimet e paqes i fillojmë nesër

Botë
Luftime të ashpra në Vovchansk ndërsa trupat ukrainase rrethojnë njësitë ruse

Luftime të ashpra në Vovchansk ndërsa trupat ukrainase rrethojnë njësitë ruse

Botë
Abazoviq thotë se do të mbështesë Serbinë në ndeshjen kundër Anglisë

Abazoviq thotë se do të mbështesë Serbinë në ndeshjen kundër Anglisë

Mali i Zi
Zelensky: Aeroplanët luftarak F-16 do të arrijnë shpejtë në Ukrainë nga Danimarka

Zelensky: Aeroplanët luftarak F-16 do të arrijnë shpejtë në Ukrainë nga Danimarka

Evropa
Amerikani u kollit, pastaj ndjeu një dhimbje në stomak - ngriti këmishën nga frika dhe pa një vrimë prej 7 centimetrash

Amerikani u kollit, pastaj ndjeu një dhimbje në stomak - ngriti këmishën nga frika dhe pa një vrimë prej 7 centimetrash

Amerika
Kalo në kategori