Pas Coca Colas edhe gjiganti i kafesë Starbucks ka njoftuar se do të pezulloj reklamat në disa platforma të medieve sociale.

Sipas kompanisë, kjo do të bëhet në kuadër të fushatës botërore kundër racizmit, përcjell Telegrafi.

Sipas Starbucks, pezullimi në këto media nuk përfshin YouTuben.

Ky vendim kishte ardhur pasi edhe disa marka të njohura si përfshirë Coca-Cola, Diageo dhe Unilever i janë bashkuar kësaj fushata dhe kanë ndaluar reklamimin në rrjete sociale.

Mark Zuckerberg humb 7 miliardë dollarë nga pasuria e tij pasi Coca-Cola ndalon të gjitha reklamat në mediat sociale për 30 ditë Mark Zuckerberg humb 7 miliardë dollarë nga pasuria e tij pasi Coca-Cola ndalon të gjitha reklamat në mediat sociale për 30 ditë

Ditë edhe parë edhe Coca-Cola kishte njoftuar se do të pezulloj të gjithë reklamat në mediet sociale globalisht për të paktën 30 ditë, për të mbështetur fushatën #StopHateforProfit nga grupet amerikane për të drejtat civile.

Reklama

Fushata filloi më 19 qershor në vazhdën e vdekjes së George Floyd në duart e policëve të Minneapolis dhe protestat pasuese në mbarë botën.

Reklama

Ajo u nxit nga refuzimi i Facebookut për të hequr një postim nga presidenti Donald Trump, i cili kërcënoi protestuesit me dhunë. /Telegrafi/