LAJMI I FUNDIT:

“Oscars 2023” arrin 18.7 milionë shikime, 12 për qind më shumë nga viti i kaluar

“Oscars 2023” arrin 18.7 milionë shikime, 12 për qind më shumë nga viti i kaluar
Çmimet "Oscars"

“Oscars 2023” kishte shikueshmërinë më të mirë në tre vjet sipas Nielsen Company, e cila deklaroi se ky edicion i Çmimeve të Akademisë grumbulloi 18.7 milionë shikues, duke kaluar ngjarjet e famshme: “Grammy, Emmy dhe Golden Globes”.

Reklama

Sipas njoftimit për shtyp të ABC-së, shikueshmëria ishte nga të rriturit nga mosha 18 deri në 49 vjeç dhe tejkaloi tre ngjarjet e fundit.

“Grammy” në CBS grumbulloi 12.5 milion shikues, “Emmys” që u festuan në shtator në NBC kishin 5.9 milion shikues dhe “Golden Globes” morën 6.3 milionë shikime në janar.

Yjet e famshëm në “Oscars 2023” (Foto: Getty Images)

Ceremonia e së dielës po luftonte me “The Last of Us” të HBO -së, i cili kishte finalen e sezonit në të njëjtën kohë me shfaqjen e çmimeve dhe sipas Variety, ai gjithashtu theu një rekord të vetin duke pasur 8.2 milionë njerëz.

Për herë të parë që nga viti 2018, “Oscars” u rrit me 12% nga vlerësimet e vitit të kaluar.

Ngjarjet më të shikuara dhe më pak të shikuara të “Oscars”

Çmimet “Oscar” me shikueshmëri të madhe ishin në vitin 1998 kur “Titanic” fitoi ‘çmimin e filmit më të mir’ë duke u rrëmbyer në vëmendjen e 55.3 milionë njerëzve, ndërsa shifrat më të këqija ishin në vitin 2021 me 10.4 milionë.

Producenti i “Oscars”, Glenn Weiss ka folur për Hollywood Reporter dhe ai përmendi se kishte pritshmëri të mëdha për ngjarjen e këtij viti.

“E dini çfarë, ju vetëm duhet të shpresoni. Ajo që ne donim të bënim ishte të dilnim dhe të ekzekutonim një shfaqje që njerëzit do ta pëlqenin vërtet dhe një shfaqje për të cilën njerëzit do të flisnin”, tha ai. “Ne mendojmë se e arritëm këtë. Unë me siguri shpresoj që [e hëna] të japë lajme të mira në frontin e vlerësimeve, por sido që të jetë, mendoj se ishte një mbrëmje e suksesshme”.

Gjest i bukur nga Lady Gaga - nxitoi për të ndihmuar fotografin që u rrëzua në tapetin e “Oscars”
Lexo po ashtu Gjest i bukur nga Lady Gaga - nxitoi për të ndihmuar fotografin që u rrëzua në tapetin e “Oscars”

Producenti i Oscars, Glenn Weiss, vlerësoi paraqitjen e Jimmy Kimmel gjatë shfaqjes.

“Para së gjithash, mendova se Jimmy bëri një punë të shkëlqyeshme. Fjalimet ishin plot pasion dhe nga zemra”. /Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
Xhuli shkon në mbrëmje të maturës, zgjedh një nga 300 djem kandidatë për t'u bërë shoqëruese

Xhuli shkon në mbrëmje të maturës, zgjedh një nga 300 djem kandidatë për t'u bërë shoqëruese

Magazina
Shakira dhe Hamilton të pandashëm – pas garës së Formula 1, fotografohen bashkë në darkë me miq

Shakira dhe Hamilton të pandashëm – pas garës së Formula 1, fotografohen bashkë në darkë me miq

Magazina
Kënga e re e Luizit pjesë e trendeve muzikore nga e gjithë bota

Kënga e re e Luizit pjesë e trendeve muzikore nga e gjithë bota

Magazina
Bukuroshja nga Kosova, Mejreme Hajdaraj bën krenarë shqiptarët duke fituar në Egjipt kurorën e 'Miss Elite World 2023'

Bukuroshja nga Kosova, Mejreme Hajdaraj bën krenarë shqiptarët duke fituar në Egjipt kurorën e 'Miss Elite World 2023'

Magazina
Dikur adhurohej nga vajzat adoleshente në mbarë botën, Chad Michael Murray sot duket më mirë se kurrë

Dikur adhurohej nga vajzat adoleshente në mbarë botën, Chad Michael Murray sot duket më mirë se kurrë

Magazina
Dukja elegante e Luizit dhe Kiarës në dasmën e Elgit Dodës dhe Klea Hutës

Dukja elegante e Luizit dhe Kiarës në dasmën e Elgit Dodës dhe Klea Hutës

Magazina
Kalo në kategori