Ollie Watkins u mposht nga emocionet pasi shënoi në debutimin e tij me Anglinë në Wembley në mbrëmjen e së enjtes ndaj San Marinos.

Sulmuesi i Aston Villas zëvendësoi Dominic Calvert-Lewin në pjesën e dytë në Wembley dhe nuk humbi kohë për të bërë ndikimin e tij.

Me goditjen e tij të parë në futbollin ndërkombëtar, 25-vjeçari shënoi golin e fundit në një fitore 5-0 ndaj San Marinos në Wembley.

Watkins kishte një buzëqeshje të ndritshme në fytyrën e tij, por gjithashtu edhe menaxheri Gareth Southgate dhe shokët e tij të skuadrës angleze, të cilët e kanë mirëpritur atë me krahë hapur pasi ai u bashkua me skuadrën në St George’s Park.

Reklama

Pas ndeshjes, Watkins dukej se ishte në mosbesim të plotë për atë që sapo kishte arritur kur fliste në intervistë dhe reflektonte mbi udhëtimin e tij.

Reklama

“Është e pabesueshme, është ajo që kam ëndërruar të jem i sinqertë. Gjithë ditën në hotel thjesht shpresoja se do të kisha një shans dhe do ta kisha atë mundësi për të shënuar potencialisht”, ka thënë fillimisht Watkins pas ndeshjes.

“Nuk e dija që do të ndodhte! Jam pa fjalë për të qenë i sinqertë. Ka qenë një udhëtim i mirë. Thjesht ndjehem i nderuar që mund të dal këtu, të vesh këtë fanellë dhe të luaj me lojtarët me të cilët po luaj”.

Reklama

“Për të shënuar në debutimin tim, nuk mund ta shkruaj. Unë jam mbi hënë për të qenë i sinqertë”, përfundoi sulmuesi anglez.

Udhëtimi i Watkins për në majë ka qenë gjithçka tjetër veçse i zakonshëm . Ai u refuzua nga Exeter si një nëntë vjeçar përpara se të kthehej në nivelin e U-11 dhe të fitonte një kontratë profesionale në vitin 2014.

Reklama

Ai pastaj shkoi në huazim te Weston-super-Mare në nivelin e gjashtë të futbollit anglez, duke shënuar 10 gola në 25 paraqitje.

I përulur si kurrë më parë, ai gjithashtu ndihmoi në pastrimin e zhveshtoreve përpara se të kthehej në Exeter dhe të detyrohej të hynte në skuadrën e ekipit të parë nën Paul Tisdale.

Reklama

Pasoi një lëvizje në Brentford dhe ai pati gola dyshifrore në tre sezone radhazi në Championship me Bletët – përfshirë 25 në 46 paraqitje në sezonin e tij të fundit.

Në verë, Dean Smith e nënshkroi për herë të dytë kur e solli në Villa Park për një tarifë prej 33 milionë funtesh.

Watkins ka shënuar 10 gola në 28 paraqitje në Ligën Premier këtë sezon, duke përfshirë një het-trik në fitoren mahnitëse 7-2 ndaj Liverpool në tetor. /Telegrafi/

Reklama