LAJMI I FUNDIT:

Nuk ka plane të menjëhershme për të dërguar instruktorë ushtarakë britanikë në Ukrainë, thotë Rishi Sunak

Nuk ka plane të menjëhershme për të dërguar instruktorë ushtarakë britanikë në Ukrainë, thotë Rishi Sunak
Reklama

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Rishi Sunak, ka thënë se nuk ka plane të menjëhershme për të vendosur instruktorë ushtarakë në Ukrainë.

Deklarata e tij vjen pas komenteve të ministrit të tij të mbrojtjes, i cili kishte sugjeruar se trupat mund të kryenin trajnime në vend.


Pas komenteve të Grant Shapps, kryeministri tha se “nuk ka ushtarë britanikë që do të dërgohen për të luftuar në konfliktin aktual”.

Duke folur me gazetarët në fillim të konferencës vjetore të partisë Konservatore në Mançester, Sunak tha: “Ajo që po thoshte sekretari i Mbrojtjes ishte se mund të ishte e mundur një ditë në të ardhmen që ne të bënim një pjesë të atij trajnimi në Ukrainë. Por kjo është diçka për një afat të gjatë, jo këtu dhe tani”.

Ndërkohë shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, njoftoi të hënën se të gjithë ministrat e jashtëm të bllokut takohen për herë të parë përtej kufijve të tij, në kryeqytetin ukrainas Kiev.

“Ne po thërrasim një takim historik të ministrave të jashtëm të BE-së këtu në Ukrainë, vend kandidat dhe anëtar i ardhshëm i BE-së. Ne jemi këtu për të shprehur solidaritetin dhe mbështetjen tonë për popullin ukrainas”, tha Borrell në një deklaratë në mediat sociale. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
E mbajtur peng për dy javë, gruaja e moshuar izraelite thotë se takoi shefin e Hamasit në tunelet e Gazës - tregon se çfarë i tha dhe si reagoi ai

E mbajtur peng për dy javë, gruaja e moshuar izraelite thotë se takoi shefin e Hamasit në tunelet e Gazës - tregon se çfarë i tha dhe si reagoi ai

Botë
“Bëra gjashtë amputime brenda një nate”: Mjeku londinez kujton tmerret që pa për 43 ditë në Gaza

“Bëra gjashtë amputime brenda një nate”: Mjeku londinez kujton tmerret që pa për 43 ditë në Gaza

Botë
Borrell: Lavrovi në Shkup duhet të dëgjojë se pse Rusia është izoluar dhe sanksionuar

Borrell: Lavrovi në Shkup duhet të dëgjojë se pse Rusia është izoluar dhe sanksionuar

Botë
Çfarë parasheh plani ambicioz i NASA-s për ndërtimin e shtëpive në Hënë deri në vitin 2040?

Çfarë parasheh plani ambicioz i NASA-s për ndërtimin e shtëpive në Hënë deri në vitin 2040?

Botë
'Situatë shumë e rëndë': Dhjetë vende evropiane rrisin praninë ushtarake në Detin Baltik, përmes një klauzole të aktivizuar për herë të parë

'Situatë shumë e rëndë': Dhjetë vende evropiane rrisin praninë ushtarake në Detin Baltik, përmes një klauzole të aktivizuar për herë të parë

Evropa
Kush janë grupet e armatosura militante në Gaza?

Kush janë grupet e armatosura militante në Gaza?

Botë
Kalo në kategori