Kanë kaluar saktësisht dy muaj nga përfundimi afati kalimtar veror.

Gjatë verës, në 20 klubet e Ligës Premier ka pasur një shpenzim total prej 2.5 miliardë euro – më e larta e regjistruar ndonjëherë në Angli.

Reklama

Pasi tregu u ngadalësua gjatë pandemisë së coronavirusit, klubet e mëdha – dhe disa të tjera u kthyen duke bërë atë që bëjnë më mirë, duke shpenzuar para.

Me kalimin e kalendarit për në ndeshjet e nëntorit, është ende shumë herët për të pasur ndonjë përfundim të saktë, por në afat të shkurtër, disa do të jenë dukshëm më të lumtur me kthimin e menjëhershëm të investimit.

Reklama

Chelsea ka të ngjarë të jetë në anën tjetër të spektrit me shpenzimet e tyre masive që nuk arrijnë të korrin suksese në muajt e parë të sezonit të ri.

Reklama

Mirror Football hedh një vështrim në 10 transferimet më të mëdha të afatit kalimtar të verës së këtij viti:

Antony

Ajax – Man Utd – (95 milionë euro)

E tillë ishte tarifa që Djajtë e Kuq paguan për Antonyn, dhe do të jetë jashtëzakonisht e vështirë ta vlerësosh me të vërtetë atë për sa i përket vlerës për para. Tre gola në gjashtë ndeshjet e tij të para në Ligën Premier janë një kthim jashtëzakonisht pozitiv për një lojtar të ri që gjen këmbët e tij në një ligë të re.

Reklama

Por, me këtë lloj kostoje, Antony do të duhet të bëhet një nga lojtarët më të mirë të ligës për të siguruar që ishte lëvizja e duhur. Megjithatë, 22-vjeçari sigurisht që e ka nisur në mënyrën e duhur, edhe pse e ka rritur presionin kolektiv me sfilatat e tij.

Reklama

Vlerësimi – 6.5/10

Wesley Fofana

Leicester City – Chelsea (82 milionë euro)

Francezi bëri gjithçka që mundi për të detyruar një lëvizje nga “East Midlands” në Londrën perëndimore gjatë verës. Ai realizoi dëshirën e tij në një marrëveshje që shumë parashikuan se nuk mund të shkonte vërtet keq.

Por, Fofana ka shfaqur një fillim të vështirë të jetës me Chelsean, duke bërë një gabim në debutimin e tij në Ligën e Kampionëve përpara se të pëson një lëndim në gju. Kjo ka të ngjarë ta mbajë atë jashtë fushës deri pas Kupës së Botës – ku ai do të shpresojë të fillojë me të vërtetë karrierën e tij në Stamford Bridge.

Reklama

Vlerësimi – 4/10

Darwin Nunez

Benfica – Liverpool (100 milionë euro)

Përpjekja për të zëvendësuar Sadio Manen do të ishte gjithmonë një detyrë e vështirë – siç ishte të qenit figura e një epoke krejtësisht të re nën drejtimin e Jurgen Klopp. Statistikat e papërpunuara nuk janë të këqija, me Nunez që shënon mesatarisht çdo 121 minuta.

Reklama

Është për të ardhur keq që ardhja e tij ka përkuar me një rënie masive për Liverpoolin , i cili ende po kërkon rrugën e duhur në këtë sezon. Kartoni i tij i kuq kundër Crystal Palaces ishte një shenjë e naivitetit të vërtetë dhe ai ka qenë fajtor për mungesën në disa ndeshje të shquar tashmë – megjithatë ka shumë kohë për të qenë një hero në Anfield.

Reklama

Vlerësimi – 5/10

Casemiro

Real Madrid – Man Utd (80 milionë euro)

Erik ten Hag e kaloi gjithë verën duke ndjekur një mesfushor nga një prej ‘dy të mëdhenjve’ të Spanjës vetëm për të marrë Casemiron nga Real Madridi në javët e fundit. Dhe megjithëse Frenkie de Jong do të kishte qenë një shtesë e shkëlqyer, ndikimi i veteranit brazilian ka qenë ndoshta edhe më i madh.

Reklama

Ten Hag i dha Casemiros pak kohë për t’u përshtatur përpara se të vendoste përgjegjësinë për të ankoruar të gjithë mesfushën e tyre mbi supin e tij. Dhe kjo duket se ka funksionuar në perfeksion, duke treguar shpejt pse ai u bë një nga lojtarët më të besueshëm të Realit të epokës moderne.

Reklama

Vlerësimi – 8.5/10

Alexander Isak

Real Sociedad – Newcastle United (80 milionë euro)

Pasuria e tyre pothuajse e pakrahasueshme nënkuptonte se disa nga emrat më të mëdhenj të futbollit botëror ishin të lidhur me një lëvizje në “St James’ Park”. Por, ndërsa Kylian Mbappe dhe Neymar mbetën në Paris, Magpies ende bënë një biznes shumë mendjemprehtë veror.

Sven Botman me 40 milionë euro është transferuar pa probleme, ndërsa Nick Pope ka dhënë pikërisht atë që pritej. Isak ishte blerja e madhe dhe i kishte tifozët që brohorisnin pasi shënoi dy në tre ndeshjet e tij të para për klubin.

Reklama

Një lëndim i kofshës, i cili do ta mbajë atë jashtë fushës deri pas Kupës së Botës, ka ndalur formën e tij premtuese në fillim të sezonit dhe e ka bërë këtë të vështirë për t’u gjykuar.

Reklama

Vlerësimi – 6/10

Marc Cucurella

Brighton – Chelsea (63 milionë euro)

Në një kohë përpara se Graham Potter të ishte në karrien e Chelseat, Blutë sulmuan ekipin e tij të Brighton për spanjollin. Një transferim i diskutueshëm u përfundua pas shumë thashethemeve nga të dyja palët, por tarifa e madhe vazhdon të duket e çuditshme.

Nuk është se spanjolli është një lojtar i keq – krejt e kundërta – por fakti që çmimi i tij u rrit me rreth 40 milionë euro në 12 muaj do të thoshte se do të ishte gjithmonë e vështirë për të që të përballonte çmimin.

Reklama

Cucurella është zëvendësuar nga Potter në dy raste gjithashtu dhe ideja për të shpenzuar kaq shumë në një zonë që tashmë ka Ben Chilëell vazhdon të befasojë tifozët.

Reklama

Vlerësimi – 3/10

Lisandro Martinez

Ajax – Man Utd – (65 milionë euro)

Nëse kjo listë do të ishte bërë në fund të gushtit do të kishte kuptim shumë ndryshe. Argjentinasit nuk iu dha kohë për t’u përshtatur dhe u konsiderua shpejt si humbje parash, i paaftë për të luajtur si qendërmbrojtës në Ligën Premier.

Tetë javë më vonë dhe Martinez është shfaqur si një nga drejtuesit e një skuadre të ringjallur të Man United. Martinez tani duket një nga mbrojtësit më të mirë në ligë. Në vend që të flasin për atë që i mungon, vëzhguesit tani po fokusohen në atë që ai ka me bollëk.

Reklama
Reklama

Vlerësimi – 8.5/10

Erling Haaland

Borussia Dortmund – Man City (68 milionë euro)

Në rrethana normale, një nënshkrim nuk duhet të vlerësohet si 10 nga 10 në fillim të sezonit. Por, nuk ka asgjë normale për Erling Haaland.

Rekordi i tij është vërtet befasues, pasi e ka gjetur rrjetën 17 herë në 11 ndeshje të Ligës Premier – aq sa ka marrë pak kohë për t’u përshtatur! Nëse ai mund të qëndrojë në formë, ka të ngjarë që çdo rekord i imagjinueshëm i golave ​​të thyhet në sezonin e tij të parë në Etihad.

Vlerësimi – 9,5/10

Richarlison

Everton – Tottenham (60 milionë euro)

Richarlison u ble për të ndihmuar në lehtësimin e presionit mbi të pranishmin Harry Kane. Gjithsesi, me përjashtim të disa lojtarëve nga bankina, ai është përdorur kryesisht në të djathtë të treshes së sulmit.

Reklama

Dhe ndërsa ai ende nuk ka shënuar në Ligën Premier, dy golashi i tij në Ligën e Kampionëve ofroi një paraqitje të shkurtër të cilësive të tij para portës. Vlera e tij e vërtetë do të vijë sapo Antonio Conte t’i japë Kanes pak kohë jashtë 11-tës startuese dhe ai të marrë një ecuri në pozicionin e tij të favorizuar.

Megjithatë, ai është bërë shpejt një i preferuar i tifozëve dhe do të tregojë vlerën e tij me kalimin e kohës.

Vlerësimi – 6/10

Raheem Sterling

Man City – Chelsea (60 milionë euro)

“Nëse ai vazhdon të luajë ashtu siç është tani, ai nuk është as në konsideratë për Kupën e Botës”, pohoi eksperti i BBC, Pat Nevin këtë fundjavë.

Vështirë se ka qenë një fillim i shkëlqyeshëm për një lojtar të caktuar si pjesa qendrore e epokës së re të Todd Boehly në Stamford Bridge. Sterling tani nuk ka shënuar që nga gushti dhe ka bërë një sërë paraqitjesh joefektive.

Jo vetëm që forma e tij do të jetë një shqetësim i madh për Graham Potter, por edhe për trajnerin e Anglisë, Gareth Southgate. Sterling u largua nga City për t’u bërë njeriu kryesor në Chelsea, deri më tani ai nuk ka arritur të përballojë këtë presion mbi supe.

Vlerësimi – 3/10

/Telegrafi/