Robert Lewandowski rezulton sulmuesi më i mirë me statistika deri tani këtë sezon, Cristiano Ronaldo renditet i katërti, ndërsa Lionel Messi nuk gjenden në ‘top 20’.

Ky sezon ka qenë shumë i frytshëm për disa nga sulmuesit me nam në Evropë dhe për disa të rinj, por u ndalë në gjysmë pas përhapjes së coronavirusit.

Megjithatë, faqja e specializuar e statistikave WhoScored.com ka renditur 20 sulmuesit më të mirë në pesë ligat më të mira të Evropës këtë sezon.

Dhjetë dribluesit më të mirë në botë që nga sezoni 2006/07 - Messi larg më i miri, Ronaldo i pesti dhe Neymar i dhjeti Dhjetë dribluesit më të mirë në botë që nga sezoni 2006/07 - Messi larg më i miri, Ronaldo i pesti dhe Neymar i dhjeti

Vetëm statistikat nga ndeshjet e ligës janë marrë parasysh, ku Lewandowski renditet i pari, ndërsa Messi nuk gjendet në ‘top 20’.

20.Jamie Vardy – nota 7.25

Vardy aktualisht drejton garën për këpucën e artë në Ligën Premier me 19 gola.

19.Roberto Firmino – nota 7.26

Braziliani është shumë më tepër sesa thjesht një golashënues. Ai ka kontribuar në 15 gola (8 gola, 7 asistime) për Liverpoolin këtë sezon.

18.Joselu – nota 7.29

Sulmuesi i Deportivos gjenden pjesë e listës, pavarësisht se shënoi vetëm nëntë herë këtë sezon.

17.Raul Jimenez – nota 7.29

Jimenez ka shënuar 13 gola për Wolves këtë sezon. Ai e ka gjetur veten duke tërhequr interes nga disa prej klubet më të mëdha evropiane.

16.Alassane Plea – nota 7.29

Francezi ka kontribuar në 15 gola (8 gola, 7 asistime) në 20 ndeshje si titullar për Gladbach këtë sezon.

15.Harry Kane – nota 7.30

Kane shënoi 11 gola para se të pësojë një dëmtim të rëndë në janar. Spurs u ndalën pas yllin e tyre.

14.Richarlison – nota 7.32

Mund të vijë si befasi për disa, por Richarlison është në të vërtetë sulmuesi me vlera të larta në Ligën Premier. Ai ka kontribuar në shumë gola te Evertoni.

13.Gerard Moreno – nota 7.32

11 golat e Morenos do të thonë që Villarreali janë në ndjekje të një vendi që dërgon në Ligën e Evropës.

12.Wissam Ben Yedder – nota 7.35

Ben Yedder ka qenë në formë të shkëlqyer këtë sezon për Monacon, duke goditur pjesën e pasme të rrjetës 18 herë në Ligue 1.

11.Karim Benzema – nota 7.39

Tani 32 vjeç, Benzema është ende një nga sulmuesit më të mirë në botë dhe padyshim ylli kryesor i Real Madridit.

10.Romelu Lukaku – nota 7.43

Sulmuesi belg është duke shkëlqyer në Serie A, me 17 gola në 24 ndeshje si titullar.

9.Edin Dzeko – nota 7.50

Dzeko ka shënuar 12 gola për Romën këtë sezon.

8.Luis Suarez – nota 7.56

Suarez regjistroi 18 gola në 15 ndeshje si titullar para se t’i nënshtrohej operacionit në janar.

7.Duvan Zapata – nota 7.58

Zapata ka një mesatare prej një goli ose një asistim çdo 66 minuta këtë sezon. Seriozisht kjo është mbresëlënëse.

6.Timo Werner – nota 7.58

21 golat e Wernerin e kanë çuar atë të lidhet shumë me një transferim në Liverpool gjatë verës.

5.Ciro Immobile – nota 7.70

Immobile ka shënuar 27 gola të ligës këtë sezon, më së shumti nga çdo lojtar në pesë ligat më të mira të Evropës.

4.Cristiano Ronaldo – nota 7,90

Ronaldo gjenden në vendin e katërt. Ai nuk gjendet as si kryesor i listës së golashënuesve në Serie A.

3.Josip Ilicic – nota 7.95

Statistikat thonë se Illicic ka qenë më i mirë se Ronaldo këtë sezon. Ai ka arritur një partneritet të zjarrtë me Zapatan për Atalantan.

2.Kylian Mbappe – nota 8.14

Mbappe ka shënuar 18 gola në 17 ndeshje si titullar për PSG-në. Ai është thjesht shumë i mirë për Ligue 1.

1.Robert Lewandowski – nota 8.16

I pari në listë gjenden Lewandowski. Sulmuesi polak tani është pa diskutim sulmuesi më i mirë në Evropë.

/Telegrafi/