Shpesh duket se të famshmit nuk e kuptojnë jetën e një personi të zakonshëm.

Reklama

Megjithatë, ka nga ata që, pavarësisht nga mundësitë e pakufizuara financiare, preferojnë thjeshtësinë, dhe për këtë arsye respekti dhe admirimi ynë për ta është i pafundmë.

Dhjetë mitet rreth të famshmëve që njerëzit ende i besojnë (Foto) Dhjetë mitet rreth të famshmëve që njerëzit ende i besojnë (Foto)

Bright Side vendosi të ndante 11 personalitete të famshme që dëshmuan se thjeshtësia është fuqi.

Coco Chanel

Mademoiselle Coco lehtësoi shumë jetën e të gjitha grave të botës të cilat duhej të mbanin kapele të rënda me pupla dhe veshje të shtresuara. Ajo krijoi veshjen e famshme “small black” dhe bëri që elementet e veshjeve të meshkujve të ishin ultra të modës: xhaketa, bluza me lidhëse, kapelet, çadrat dhe manshetat. I veshi të gjitha vetë, duke treguar se sa luksoze mund të duket një grua në veshjet e tilla.

Reklama
Reklama

Mark Zuckerberg

Themeluesi i Facebook është shumë laik në zgjedhjen e veshjeve, kështu që bluzat e thjeshta gri mbizotërojnë në veshjet e tij. Siç e pranon vetë ai, rrobat nuk janë gjëja për të cilën ai ka ndërmend të shpenzojë shumë kohë. Dhe kjo është pavarësisht nga fakti se të ardhurat e miliarderit të ri do ta lejonin atë të blinte qindra sende të markave të njohura çdo ditë.

Ingvar Kamprad

Themeluesi i IKEA ka promovuar thjeshtësinë për shumë vite. Ai blen produkte dhe rroba të lira në shitje, ka përdorur një Volvo të vjetër për rreth 15 vjet dhe zgjedh të fluturojë në klasën ekonomike. Shtëpia e tij është e pajisur me sende nga dyqanet e tij. Ai konsiderohet të jetë një nga miliarderët më modeste në botë.

Reklama
Reklama

Boris Johnson

Boris Johnson, ish-kryebashkiak i Londrës dhe tani Ministër i Jashtëm i Britanisë së Madhe, zgjedh biçikletën më të zakonshme në vend të një autokolone për të shkuar në vendin e punës. Ai e konsideron atë një zëvendësim të shkëlqyeshëm për makinën dhe inkurajon qytetarët që të ndjekin shembullin e tij.

Jennifer Garner

Kjo bukuri e Hollywoodit ka qenë gjithmonë e thjeshtë dhe u përpoq të mos tregojë mundësitë e saj të mëdha financiare. Në vend të kësaj, ajo shpesh viziton dyqanet në masë të tregut dhe blen produkte me fëmijët e saj në një treg krejtësisht të zakonshëm, ashtu si një amvise e thjeshtë amerikane.

Reklama

Steve Jobs

Megjithë të ardhurat e tij ishin fantastike, babai themelues i perandorisë së Apple gjithmonë i përmbahej thjeshtësisë në gjithçka. Ai mbante vetëm një veshje: xhinse, pantallona të zeza të zeza dhe atlete të bardha. Ai jetoi në një shtëpi në Rrugën 2101 Waverley, e cila sigurisht nuk mund të quhet një rezidencë.

Reklama

Tyra Bankat

Ylli i “America’s Next Top Model” injoron restorante elegante dhe objekte moderne. Ajo mendon se vendet si fabrika e qumështit, ku mund të gjeni ushqime të shijshme dhe jo të lira, janë mjaft të përshtatshme për të.

Russell Crowe

Një nga aktorët më të kërkuar të Amerikës nuk pranoi të jetonte në një rezidencë të mrekullueshme në Los Anxhelos dhe u zhvendos me familjen e tij në Australi. Crowe bleu një fermë dhe një xhip të thjeshtë. Dhe tani, në vend të makinave të shtrenjta dhe markave të njohura, ai është i rrethuar nga kuaj dhe fusha të bollshme.

Reklama

Hayden Christensen

Ai u bë i famshëm në mbarë botën në rininë e tij, kështu që në moshën 35 vjeç ai ishte lodhur nga kënaqësitë e jetës së të famshmëve. Kohët e fundit ai e shtyu familjen e tij në atdheun e tij në Kanada dhe bleu një fermë atje. Tani Hayden është pronar i kopshteve të tij perimesh, një kasolle dhe stalla. Ai punon tokën në një traktor dhe mbledh të korra të pafundme.

Reklama

Arnold Schwarzenegger

Schwarzenegger është një njeri i famshëm në klasën botërore, por ai nuk është fare mburravec. Në vitin 2004, duke pushuar në një vendpushim bregdetar, ai shpëtoi një njeri që po mbytet. Këmba e sërfistit ra brenda në dallgë dhe aktori e çoi 100 metra në breg. Ai kurrë nuk u tha gazetarëve për këtë situatë dhe nuk e përdori atë për qëllime komerciale.

Reklama

Keanu Reeves

Mirësia e këtij aktori dhe mënyra e përulur e jetës kanë qenë prej kohësh një arsye për krijimin e një karriere të suksesshme. Ai shpenzon vazhdimisht pagën e tij për bamirësi, jep dhurata të tjerëve, vesh rroba jashtëzakonisht të thjeshta dhe udhëton në metro në New York, gjithnjë e më i mahnitshëm. /Telegrafi/

Reklama